KUBIŠ, J. Analýza využití piezoelektrického generátoru pro železniční aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná diplomová práce se zabývá možností přímé elektromechanické přeměny defomace kolejnice pod jedoucím vlakem na elektrickou energii. Student provedl základní rešerši a na základě poskytnutých experimentálních datech zpracoval analýzu jednotlivých piezoelektrckých materiálů při zvolených rozměrech. Byl analyzován i výstup pro navržený koncept elektroniky a zhodnocený. Cíle práce byly splněny. Nicméně některé výhrady mám k postupu řešení, které student zvolil. Spolupráce se studentem byla komplikovaná, ale po nakonec po vyjasnění všech požadavků a cílů student pracoval samostatně. Výhrady mám i k logickému uspořádání práce a grafické úporavě některých grafů. Celkově mohu zhodnotit, že studentovi dělá problém přenést teoretické znalosti do praxe a pracovat samostatně na řešení zadaných technických problémů. Nicméně nakonec po jasném definování dílčích cílů a postupů práci dovedl do zdárného konce. Celkově hodnotím práci známkou dobře C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Tofel, Pavel

Student se v této diplomové práci zabýval teoretickým využitím piezoelektrického generátoru elektrické energie pro železniční aplikace. Na začátku shrnul již známé metody snímání energie z projíždějících vlaků, kde se dále zaměřil pouze na piezoelektrické keramické generátory. Umístění těchto generátorů je zde zvažováno na spodní straně kolejnice a generovaná energie je získávána z přetvoření kolejnice. V práci jsou simulovány tři typy komerčních piezoelektrických keramik typu měkká keramika, tvrdá keramika a kompozitní keramika. Student pěkně rozebírá možnosti každého typu keramiky a simuluje jejich výstupní hodnoty na základě jejich rozměrů. Nezapomíná přitom ani na optimální elektrickou zátěž pro každý typ keramiky. Nejvyššího výkonu pro tuto danou aplikaci je nalezeno u měkké keramiky. Následně student ještě zvažuje návrh elektroniky, která by optimálně uložila elektrickou energii generovanou piezoelektrickým generátorem. Jsou zvažovány tři typy zapojení: standartní zapojení tvořené Greatzovým můstkem a spínaný obvod s cívkou zapojený sériově a pak paralelně. Jako nejefektivnější elektrické zapojení pro získání maximální energie bylo nalezeno u sériového zapojení se spínanou cívkou. Výstup z tohoto zapojení byl dále veden do komerčního čipu LTC3588, který stabilizuje a usměrní dané napětí na výstupu, které pak bude sloužit pro napájení RF vysílače. Práce je čtivá, zajímavá a pěkně napsaná a kromě páru drobností (třeba nečitelný graf na obrázku 38) ji není co vytknout. Student vypracoval práci ve všech zadaných bodech a z mého pohledu nelze hodnotit jinak než známkou „výborně“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139965