BELÁK, K. Hliníkové pěny a jejich využití v technické praxi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Němec, Karel

Předložená práce je zpracována v rozsahu 31 stran, s průběžně řazenými obrázky a tabulkami. Z metodického hlediska vycházel diplomant z doporučených zásad pro zpracování bakalářské práce a o tématu pojednal celkem v devíti logicky navazujících kapitolách, k čemuž využil celkem 27 zdrojů. Zdůraznit je třeba také to, že student po celou dobu pracoval velmi iniciativně a samostaně. Celkově práci hodnotím známkou „výborně“ a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čížek, Jan

Předkládaná bakalářská práce studenta Kristiána Beláka se zabývá tématem kovových pěn a to zejména na bázi hliníku. V osmi kapitolách mimo jiné autor přibližuje tyto pěny z hlediska metod jejich výroby, vlastností, dalšího zpracování a v kapitole 7 uvádí příklady jejich užití v praxi. Komentáře k formální stránce práce: Text je psán srozumitelně a logicky navazuje, autor neskáče a tok myšlenek lze bez potíží sledovat. Tomu napomáhá i dobře zvolená struktura kapitol, třebaže jejich celkový počet (8) je poměrně vysoké číslo a kapitoly 4-7 fakticky náleží do kapitoly 3. Gramatických či stylistických chyb práce obsahuje jen naprosté minimum a nijak nesnižují kvalitu práce (seznam těchto chyb byl autorovi dodán mimo toto hodnocení). Z opakujících se formálních nedostatků lze zmínit snad jen uvádění popisků tabulek pod vlastní tabulkou a fakt, že většina obrázků nemá odkaz ve vlastním textu. V souhrnu použité literatury je uvedeno 27 zdrojů, z nichž většina je odborných (články a konferenční příspěvky), ale lze tu nalézt i 2x server Wikipedia. Komentáře k obsahové stránce práce: Tematika kovových pěn jakožto progresivních materiálů je zajímavým oborem materiálového výzkumu a vývoje. Nesporné budoucí uplatnění těchto materiálů vybízí k intenzivnímu zkoumání a předkládaná práce shrnuje některé základní poznatky dosavadního výzkumu, vývoje a aplikací. Z hlediska obsahu mám k autorovi dvě drobné výtky, které mírně snižují hodnotu vlastní rešerše: - autor zmiňuje 4 různé způsoby výroby pěn, ale dále jsou rozvedeny jen dva z nich, přičemž chybějící způsoby výroby z par a iontového roztoku jsou velice progresivní - sekce věnovaná chemickým vlastnostem vzniklých pěn by si zasloužila podstatné rozšíření. Celkově je text velice kvalitní, plně odráží cíle práce a tu tedy mohu doporučit k obhajobě s celkovým hodnocením A, tedy výborný. Na základě práce mám následující tři dotazy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92796