VAZAČOVÁ, A. Vize pro Krnov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Anna Vazačová ve své práci představuje návrh městské knihovny jako multifunkčního kulturního clusteru, poloukrytého uvnitř nově uzavíraného vnitrobloku. Pečlivě balancovaná urbanistická situace s postupně budovanou hmotou nároží podporuje prostorový akcent kostela sv. Ducha a zároveň podporuje přirozenou prostupnost územím ve všech čtyřech hlavních směrech. V těžišti pomyslných dílčích situacích autorka umisťuje suverénní hmotu knihovny na střízlivém racionálním čtvercovém rastru. Nedělitelná provázanost těžkého dřevěného skeletu s celkovou formou je ve vnější obálce měkčena hravou záclonkou dekorativních cihelných tvárnic zabraňující přehřívání a poskytující nezbytnou míru intimity vnitřního prostoru, odpovídající vkládaným funkcím. Anna ve své práci prokazuje schopnost řešit komplexní architektonické úlohy od celkové situace k dílčímu detailu s přihlédnutím k environmentální proměně stavitelství s ohledem na principy trvale udržitelného rozvoje. Práci s potěšením doporučuji k obhajobě a hodnotím A90.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Madro, Tomáš

Celá práce by po všech stránkách potřebovala vyšší formální úroveň a doplnit o vypovídající grafické výstupy. Prezentace projektu v této podobě neumožňuje lépe ukázat potenciál, který stavbou v daném prostředí vzniká. Práce však dokazuje, že autorka umí pracovat s hmotou od kontextu po detail a práci doporučuji k obhájení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C Studentka řeší reziduální prostor na hranici centra města zbylý po komplexu industriálních budov, ze kterého se zachoval pouze objekt textilní továrny. Do uvolněného prostoru autorka umisťuje objekt knihovny a podzemního parkování a celou kompozici uzavírá obytnými domy v nároží, které nejsou dále řešeny a slouží jako doplnění celkového pojetí. Jednoduché urbanistiscké řešení. Snaha o zkulturnění přilehlých prostorů a jejich propojení s bytovou zástavbou je určitě pozitivní, ale po formální stránce není dostatečně představena a omezuje se pouze na hrubý situační zákres s pocitovými ilustracemi. Přilehlé prostory a jejich fungování ve vztahu k navrhovanému objektu i okolí jsou přitom jedním z cílů urbanistického řešení o kterém autorka píše. Je vidět, že studentka chtěla problém řešit detailněji, ale pravděpodobně z nedostatku času je řešení pouze nahozené bez vypovídajících perspektiv, axonometrií, hmotových zákresů či detailnějších půdorysů. Studentka vhodně umístila hlavní stavbu doprostřed částečně chráněného prostoru, kterému dominuje, ale nekřičí. Výškou nepřesahuje okolní stavby a díky otevřenému vstupnímu podlaží přesahuje hranice své obálky. Prostor je navíc uzavřen nárožními domy, které chrání objekt a jeho celé přilehlé okolí od přilehlých komunikací a doplňují celou situaci. V místě byl ponechán původní objekt staré textilní továrny, který ale nenese žádnou funkci a není nijak zapojen do nového stavu.
Provozní řešení C Z provozního hlediska se jedná o poměrně velkou stavbu, která by v daném prostředí snesla větší analýzu provozu. Velkorysé pojetí ještě není samo o sobě kvalitou. Impozantní schodištový prostor, zakončený světlíkem vyznívá v prezentaci naprázdno. Vstupy ze všech směrů v rámci vstupního podlaží jsou sice správně, ale nejsou dostatečně reflektovány vnitřním provozem a uspořádáním. V rámci významu podobné instituce, jejího objemu a umístění by bylo dobré vykreslit jeho programové možnosti, alespoň v referencích a textech. Velký potenciál v pořádání kulturních akcí, které se zde nabízí díky poloze vůči centru a ostatním kulturním institucím a objektům zde není nijak nastíněn. Podzemní parkoviště by mohlo mít ještě jeden výtah, který by umožňoval výstup přímo do veřejného prostoru nad sebou. Slušelo by se místu podobného významu a předpokládané návštěvnosti vymezit alespoň minimální sociální zázemí mimo objekt knihovny. Bylo by vhodné naznačit polohu parkoviště v situaci.
Technicko konstrukční řešení C Technicko konstrukční řešení se zde prolíná s architektonickým výrazem a je vymyšleno se zjevným zájmem o užití materiálů, konstrukční detaily a jejich působení v interiéru i exteriéru, ale jeho nedostatečná prezentace snižuje hodnocení. Vnější obálka budovy je navržena jako vícevrstvá s předstěnou z keramických tvarovek. Nosný obvodový plášť je navržen z nosných CLT panelů o tloušťce 300 mm. Vnitřní konstrukční systém sestává z masivní skladby lepených vazníků a sloupů a nosných CLT panelů. Nosné schéma prostor dělí do 9 polí. Problematické vidím vnitřní samonosné betonové schodiště a jeho vynešení. Otázkou je dostatečná tuhost v horizontálním směru. Popisovaný systém spojitých nosníků je popsán jednou větou v rámci konstrukčního řešení bez dalšího grafického vysvětlení. Chybí odůvodnění použití zvoleného konstrukčního systému, informace o vedení instalací, zhodnocení požárního rizika nebo odvod
Architektonické řešení B Objekt ve svém výsadním postavení a po formální stránce působí jako socha. Jemná vnější krajka, která je tvořena perforovanými keramickými tvárnicemi neboli plotovkami je předsazenou konstrukcí, která rozptyluje světlo vpouštěné do interiéru. Ten je tak chráněn a zároveň díky tomuto detailu stavba působí jiným dojmem z blízka a jiným z dálky, z venku a zevnitř. Tvarosloví otvorů ve fasádě naopak odkazuje k monumentální výstavbě. K podobnému kontrastu dochází uvnitř objektu díky přiznaným masivním stropním nosníkům z lepeného dřeva, které člení jinak volnou dispozici do devíti polí, každé o 100 metrech čtverečních, přičemž prostřední je vyhrazeno pouze schodišti. Stěny jsou řešeny z CLT panelů které jsou opláštěny akustickými panely. Finální povrchová úprava stěn není z podkladů jasná. Opět je škoda že interiéry nejsou zobrazeny alepsoň v jednoduchých hmotových perspektivách, kde by bylo možné vidět hrubou konstrukci stropů a prosvětlení skrze pórovitou obálku budovy, kresby nemají dostatečný vypovídající charakter
Formální úroveň D Práce bohužel postrádá dostatečné množství graficky prezentovaných podkladů nutných k posouzení komplexnosti celkového urbanistického, architektonického a konstrukčního řešení. Některé důležité aspekty jsou pouze naznačeny nebo zobrazeny nevhodnou formou, která nemá vypovídající hodnotu a je spíše na obtíž. Chybí zejména kvalitní výpověď o zasazení objektu v kontextu budov, měřítku stavby a jejího členění, vnitřních prostorů nevyjímaje. Zaniká práce s detailem.
Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 134615