VINKLÁRKOVÁ, E. Hranice – redefinice městské struktury [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Ponešová, Barbora

Eliška si na začátku semestru vybrala ambiciózní záměr řešit problémy spojené se stávající polohu vlakového a autobusového nádraží. Vzhledem k rozsahu záměru je těžiště práce spíše v koncepčně - urbanistické rovině, než architektonické. Z dopravního hlediska je navrhované řešení zdařilé. Eliška prostřednictvím viaduktu propojuje kolejní tělesa s autobusovým nádražím v přisunuté poloze. Vzniká tak funkční a provozně logický terminál, který vzhledem k současné vytíženosti dopravního uzlu Hranice na Moravě, rozvíjí potenciál pro vytvoření důstojného nástupu do města. Z konstrukčního hlediska se Eliška inspiruje tvaroslovím viaduktu, který v Hranicích již existuje. Nicméně se nemohu ubránit dojmu, že zvolené konstrukční řešení mohlo být současnější a více rozvíjet soudobé stavebně – konstrukční možnosti (zejména v případě nádražní haly). Z formálního hlediska práce splňuje veškeré požadavky vyplývající ze zadání diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Eliška pracovala od začátku cílevědomě a systematicky, většinu svých rozhodnutí podpořila variantními návrhy, ze kterých vybírala optimální řešení. Její pracovní tempo bylo vyrovnané.
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Veselá, Markéta

Návrh „Příští stanice Hranice“ je suverénním příkladem architektury, která na základě zvolené konstrukce představuje silnou a čistou architekturu a prezentuje také zajímavý výtvarný postoj. Všechny prvky navrhování: provozní řešení, konstrukce a umístění stavby do správného místa jsou v souladu s výrazem stavby. Drobným nedostatkem je rozpracováním některých konstrukčních řešení, na kterých je postaven architektonický výraz, avšak v takovém rozsahu práce je toto zcela pochopitelné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Koncepce vychází ze společné práce vyhotovené v předchozím semestru, jejíž snahou bylo po pečlivé analýze přetvořit stávající strukturu města, vytypovat rozvojové plochy na ose třídy 1.Máje, která byla vytvořena v 70. letech razantní asanací části původního historického centra. Předpokladem bylo také poněkud utopické zrušení rychlostního průtahu města a na jeho místě vybudování zeleného pásu. Přestože díky rasantní základní myšlence spojující všechna zadání ateliéru Jana Foretníka a Barbory Ponešové by byla realizace projektů problematická, oceňuji spolupráci celého ateliéru na společném definování jednotlivých témat, které by mohla městu pomoci k jeho rozvoji. Téma projektu Elišky Vinklárkové kleplo na hlavičku problému města Hranice, které je situováno na důležité dopravní trase. Vytvoření jednotného terminálu pro sdružení vlakových a autobusových spojů nebylo lehkým úkolem. Trefně bylo zvoleno místo, které využívá meziprostor stávajícího autobusového a železničního nádraží. Zapuštěním nového terminálu pod kolejiště dochází k optimálnímu vyřešení výškových úrovní a také jeho posunutí ke stávajícímu autobusovému nádraží je posouvá do vhodnější polohy. Urbanistická koncepce zjednodušuje pohyb cestujících a smysluplně organizuje dopravu.
Architektonické řešení A Přestože inspirace hranickým viaduktem by mohla být považována za lapidární předlohu, návrh předkládá silnou a svébytnou stavbu. Základní motiv je zjednodušen na oblouk, který se v celém návrhu rytmicky opakuje a díky svému tvaru umožňuje propojování vnitřního prostoru s exteriérem.
Provozní řešení A Členění jednotlivých prostorů sleduje pohyb cestujících a to jak směřujících z centra, z autobusového nádraží a je pamatováno i na řidiče aut. Dominantou je převýšená hala, na kterou směrem na nástupiště navazují obchodní prostory, přehledně řazené do jasně vymezené konstrukce stavby. Drobným nedostatkem jsou některá provozní řešení restaurace.
Technicko konstrukční řešení A Přiznaná železobetonová konstrukce souzní se základním architektonickým motivem a podílí se na jazyku stavby. Architektonicky výrazné je také zastřešení haly, které díky HP ploše působí subtilně a zajímavě. Bylo by vhodné některé základní konstrukční prvky více popsat.
Formální úroveň A Vzhledem k velikosti objektu a složitosti zadání si zaslouží vyhotovení pochvalu, i když by znázornění některých části projektu mohlo být preciznější. Optimálním prostředkem pro prezentaci návrhu bylo vyhotovení fyzického modelu!
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 116250