FARGAČ, M. Výpočtová analýza stojanu pro horizontální vyvrtávací centrum [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná diplomová práce se zabývá úpravou konstrukce stojanu horizontálního obráběcího centra vzhledem ke zvýšení dynamické tuhosti stroje jako celku. V práci jsou sumarizovány jednotlivé možnosti optimalizace konstrukce a poté je upravena konstrukce stojanu a vytvořeno několik verzí modelu v prostředí ANSYS, které prezentují zlepšení dynamických vlastností pro dané konstrukční úpravy. Překládaná práce je na dobré úrovni a cíle práce byly splněny. Práci schází aplikace prezentovaných metod optimalizace topologie na úlohu zvýšení tuhosti stojanu horizontálního obráběcího centra. Student se zaměřil na úpravu konstrukce vycházející z praktických zkušeností, technologických omezení a chování modelu, ale porovnání s optimalizovaným řešením pomocí některé z prezentovaných metod optimalizace by bylo velmi zajímavé. Student pracoval samostatně a prokázal dobrou úroveň znalostí a systematický přístup při řešení dané problematiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Vosynek, Petr

Autor se v předkládané diplomové práci zabývá optimalizováním konstrukce stojanu pro vyvrtávací centrum. Rešeršní část je věnována různým metodám optimalizace. Dále je prezentován autorův přístup k řešení problému pomocí výpočtového modelování. Výpočtový model byl vzhledem z zvolenému způsobu tvorby na vysoké úrovni. Model geometrie byl vytvářen v programu SolidWorks a následně importován do programu Ansys APDL, kde bylo použito makro pro parametrizaci a kompletaci výpočtového modelu. Počet provedených analýz z hlediska inženýrské optimalizace není malý. Vytknul bych ovšem autorovi, že nepoužil dostupné optimalizační nástroje obsažené v programu Ansys (topologická a matematická optimalizace), když už se o těchto nástrojích značně rozepsal v rešerši. Mohlo jít o zjednodušenou analýzu stojanu - jednostranně vetknutý, zatížený ohybem. Formální stránka práce je na dobré úrovni i když čtenář některé podstatné informace a souvislosti musí hledat v textu. Taktéž u některého slovního hodnocení chybí výsledky (kapitola 6.1 "razantní změna", vliv úhlu žebrování). Výpis výsledků frekvence na tisíciny taktéž není vhodný, vzhledem k nejistotám vstupů (materiálové charakteristiky, zjednodušená geometrie). Na závěr mohu konstatovat, že stanovené cíle práce byly splněny. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 92163