PROCHÁZKA, Z. Optimalizace výroby těžkých ocelových odlitků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Šenberger, Jaroslav

Práce se zabývá výzkumem vlivu dezoxidace na vznik lasturových lomů v masivních odlitcích. Diplomant po dohodě se školitele se zaměřil u vybraných odlitků na studium vzniku lasturových lomů při různém obsahu hliníku v oceli a dalších dezoxidačních prvků. Výskyt lasturových lomů hodnotil na lomových plochách tyčí po tahové zkoušce jednak při malém zvětšení (pomocí lupy) jednak na řádkovacím mikroskopu, kde se rovněž pomocí mikroanalýzy snažil detekovat přítomnost hliníku a dusíku na lomu. Rozsah řešení v rámci času přiděleného diplomové práci byl dostatečný a použité metodiky byly adekvátní. Přínosem studenta bylo samostatné subjektivní hodnocení lomových ploch a jeho porovnání s ostatními hodnotiteli. K interpretaci naměřených dat použil diplomant regresní analýzu a zpracování dat do grafů. Závěry uvedené v diplomové práci byly získány v rámci řešení projektu PMO, na kterém se diplomová práce podílela. Získané závěry budou využity při optimalizaci dezoxidace oceli na odlitky oceli ve slévárně metalurgického závodu ŽĎAS a.s. Práce má logické uspořádání, praktické části práce předchází rozbor literatury. Student pracoval pod vedením školitele samostatně a se zájmem.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Čech, Jan

Předložená diplomová práce si klade za cíl „přispět k objasnění příčin uvedených vad (lasturového lomu) a formulovat nápravná opatření“. V teoretické části jsou popsány některé způsoby dezoxidace oceli a popis lasturového lomu. V praktické části jsou detailně popsány a pomocí základních statistických nástrojů vyhodnoceny závislosti podílů lasturového lomu na A5, Z, modulu resp. době tuhnutí odlitku. Toto je přínosem pro další zkoumání problematiky lasturového lomu uhlíkových ocelí. Dále byly na elektronovém mikroskopu vyhodnoceny lomové plochy tahových zkoušek ze dvou zkušebních odlitků. V závěru práce jsou detailně znovu popsány zjištěné výsledky, bohužel mi chybí pokus o formulaci alespoň obecných nápravných opatření k odstranění lasturových lomů. Ocenil bych dodatečné zpracování množství lasturového lomu v závislosti na dříve uvedených charakteristikách i pro kostku č. 19, v práci zmíněnou. Chtěl bych studenta také povzbudit k vylepšení slohového projevu. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením „C“ (dobře). Ing. Jan Čech

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 49925