MATOUŠOVÁ, K. Dielektrické vlastnosti epoxidových pryskyřic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kazelle, Jiří

Studentka Klára Matoušová vypracovala diplomovou práci s názvem DIELEKTRICKÉ VLASTNOSTI EPOXIDOVÝCH PRYSKYŘIC (DIELECTRIC PROPERTIES OF EPOXY RESINS). Diplomantka měla za úkol prostudování základů chemických a fyzikálních vlastností dielektrických materiálů se zaměřením na epoxidové pryskyřice. Dále se měla seznámit s vybranými diagnostickými metodami a navrhnout vhodnou metodiku měření vlastností předložených vzorků epoxidových pryskyřic s plnivy v teplotní a kmitočtové závislosti. U předložených vzorků měla realizovat měření relativní permitivity a ztrátového činitele v závislosti na teplotě a kmitočtu v rozsahu teplot 25 až 120 °C a v rozsahu kmitočtů 10 Hz až 10 kHz. Dále u předložených vzorků měla proměřit závislost vnitřního odporu na teplotě v rozsahu teplot 25 až 120 °C, porovnat dosažené výsledky s teoretickými předpoklady a zhodnotit vlastnosti vybraných materiálů. Konstatuji, že zadání diplomové práce bylo splněno. Práce splňuje náležitosti pro diplomovou práci. Problémem u celé práce byla skutečnost, že složení vzorků bylo chráněno výrobcem a nebylo možné jej v práci uvádět. Nebylo tedy možné uvádět závěry o vlivu konkrétních komponentů na vlastnosti vzorků. Toto však není vina diplomantky a jiné hodnocení než diplomantka uvedla v závěru práce nebylo možné. Studentka přistupovala k práci velmi iniciativně a zodpovědně, spolupracovala s vedoucím diplomové práce, dodržovala dohodnuté termíny a respektovala všechna doporučení a zadané úkoly. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 100 body.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Novák, Vítězslav

Studentka Klára Matoušová se ve své práci zabývá problematikou sledování dielektrických vlastností epoxidových pryskyřic, používaných pro zalévání přístrojových transformátorů. Úkolem studentky bylo seznámit se s vybranými diagnostickými metodami a navrhnout vhodnou metodiku pro měření vlastností předložených vzorků v teplotním rozsahu 25 – 125 °C a v rozsahu kmitočtů 10 Hz – 10 kHz. Práce je zpracována v rozsahu 83 číslovaných stran včetně seznamů obrázků, tabulek, literatury a zkratek i včetně příloh. Teoretická část je zpracována v rozsahu 19 stran. Zabývá se především popisem základních dielektrických veličin a diagnostických metod, které jsou pro měření těchto veličin používané. Některé metody by zasloužily výrazně detailnější popis. Zvláště se to týká impedanční spektroskopie, tedy metody, která byla využívána při měření na širokopásmovém impedančním analyzátoru Novocontrol. Do teoretické části by měl patřit i popis přístrojů, které byly použity v praktické části, který se však nachází až na konci práce. Dielektrický analyzátor Tettex 2830/2831 není vhodné nazývat impedančním analyzátorem, i když umožňuje nastavit měřicí frekvenci v rozsahu 40 – 65 Hz. Tento přístroj však na rozdíl od impedančních analyzátorů měří a stanovuje dielektrické parametry pouze při této jedné nastavené hodnotě frekvence. Praktická část obsahuje popis experimentů a měření dielektrických vlastností, která byla prováděna jak v teplotní tak i ve frekvenční oblasti. Vzhledem k poměrně velkému počtu vzorků byla tato část časově velmi náročná. Je však vidět, že měření byla prováděna velmi pečlivě, stejně jako bylo pečlivé zpracování a vyhodnocení naměřených dat. Vyhodnocení a závěr práce trpí faktem, že nebylo známo složení jednotlivých vzorků a není tedy možné naměřené dielektrické vlastnosti korelovat s materiálovými a strukturními vlastnostmi. Grafické zpracování a vnější úprava předložené práce jsou na velmi dobré úrovni. Přes uvedené připomínky práce splňuje požadavky kladené na tento typ práce. Zadání práce bylo splněno, proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím 91 body.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 118999