VALA, J. Viniční majer v Jaroslavicích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Předkládaný návrh Jiřího Valy je specifický poměrem vnitřního polouzavřeného prostoru polygonálního dvora a volnosti okolní krajiny. Dvojice hmotových výsečí geometricky utvářené kompozice tak ve vztahu k rozlehlosti měkkého jihomoravského nekonečna a známého horizontu cihlářského hliníku vytváří nezaměnitelný celek vztahu horizontály výrobní části a vertikály ubytování. Minimální vnější výraz Valova řešení tak podtrhuje civilnost a utilitárnost nového začátku vytěženého a na cihly rozprodaného někdejšího vinohradu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Samostatný, s potřebnou mírou sebereflexe
Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Stříteský, Pavel

Civilní a jednoduché řešení rodinného vinařství včetně zázemí. Citlivé usazení objektu do krajiny. Přidaná hodnota ve formě vnitřního dvora a průhledů interiér-exteriér. Odpovídající materiálové řešení. Nedořešené fasády a usazení domu v perspektivách. Drobné dispoziční prohřešky (autor by se měl trochu více vcítit do navrhovaných prostorů a "prožít" si je).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Autor se drží osvědčených (tradičních) postupů při umístění i formování objektu. Nachází chráněnou pozici při patě viničního svahu a umisťuje zde vinařský "dvůr". Navazuje tak na urbanistickou linii obce a ukončuje ji civilním objektem. Ten ve svém nitru ukrývá poloveřejný prostor, který se dále propojuje s interiérem. V širším kontextu obce působí vinařství jako současná protiváha Jaroslavického zámku. Diskutabilní je poněkud komplikovaný příjezd pro zemědělskou techniku.
Provozní řešení A Logické a pragmatické rozdělení programu na část provozní a ubytovací umožňuje optimální využití obestavěného prostoru. Částečným zapuštěním objektu do svahu autor dosahuje optimálního propojení technologického, provozního a hmotového řešení. Minima vnitřních komunikací je dosaženo díky vniřnímu dvoru a pavlačovému uspořádání objektu ubytování. Autor nezapoměl ani na zázemí pro zaměstnance. Nedostatkem je přílišná propojenost reprezentativní degustační místnosti s hygienickým zázemím.
Technicko konstrukční řešení A Jednoduché a čitelné formy staveb sleduje také jejich konstrukční uspořádání. Monolitické (sendvičové) betonové obvodové stěny nesou betonové stropní desky. Objekt je celkově konstrukčně jednoduchý a čitelný, ale neumožňuje přílišnou variabilitu pro budoucí změny. Umístění tanků pro zrání vína za velkou prosklenou stěnou není energeticky výhodné.
Architektonické řešení B Elementární formy zkosených kvádrů z hrubého betonu působí důstojně v kombinaci s pravidelným rastrem obdélných otvorů oken a dveří. V interiéru jsou povrchy zjemněny (hliněnými?) omítkami a vestavěnými částmi interiéru. Jednoduchost narušuje podivná dispozice rohového pokoje v ubytovací části a poněkud formálně šikmé stupně schodiště. Textury fasád nejsou v měřítku ani ve správném perspektivním zobrazení.
Formální úroveň C Jednoduchý grafický projev je místy trochu nečitelný (tmavá grafika a přílišná schématičnost zobrazení - bez detailu). Projektu by prospělo realističtější znázornění (zejména perspektiv). Občasné grafické chyby zásadně neruší celkový dojem.
Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 94362