NOP, P. Inovace barvy marimby pomocí nových kamenů, rezonátorů a přidáním virtuálních rejstříků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Student měl za úkol inovovat barvu hudebního nástroje marimby pomocí nových kamenů, rezonátorů i přidáním virtuálních rejstříků – umělých barev. Do šířky a detailně nasbíral potřebnou lieraturu, a to nejen dostupnou v knižní podobě, ale především články a osobní zkušenosti hudebníků i výzkumy či pokusy akustiků publikované hlavně na internetu. Správně nastudoval jak stavbu nástroje, tak jednotlivé druhy dřeva, polymerů i materiálů, ze kterých mohou být vyrobeny rezonátory. Spojil se s katedrou Nauky o dřevu na Mendelově universitě a v jejich dílnách osobně vyřezával a akusticky měřil kameny z inovovaných materiálů – např. jiných druhů dřev než jen palisandru – dubu, habru nebo z lignamonu. Správně změřil u kamenů Youngův modul pružnosti, akustické konstanty, identifikoval na kamenech pomocí Chladniho obrazců uzly a kmitny, a to jak podélné, torzní i příčné. Měřil i spektra v závislosti na různá místa, kde udeřila palička. Nad rámec zadání a iniciativně vypracoval tabulku závislosti klenutí kamene na bohatost a rozladění - inharmonicity spektra. Ozkoušel tři rezonátory z různých materiálů a vyhodnotil, který posiluje základní signál oscilátoru - kamene nejpestřeji a nejzajímavěji. Škoda, že zde nezkusil pracovat s různým průměrem trubice ze stejného materiálu (např. oceli o stejné tloušťce a hustotě) a neporovnal jejich různé rezonanční křivky. V případě aditivní syntézy navrhl aplikaci na bázi programu Pure Data, kde jde jednotlivé alikvótní složky vkládat a reálné spektrum elektronicky obohacovat. S konkrétní inovací -doplňováním spektra o nové složky a s vyhodnocením, kam a proč barvu posouvá, už byl více strohý a pracoval spíše v obecné rovině. I tak splnil zadání a hlavně v případě vývoje kamenů z různých materiálů byl samostatný a iniciativní. Otázka ke stání zkoušce: Která barva z inovovaného kamene se vám jeví pro budoucnost nejnosnější a kterými konkrétními aditivními složkami ve spektru byste ji doplnil, aby se stala ještě zajímavější?

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mojdl, Edgar

Předkládaná práce se zabývá průzkumem a ověřením možností inovace marimbového zvuku. Vychází z historie nástroje, předkládá fyzikální vztahy nutné k analýze spektrálních složek zvuku marimbového kamene a zabývá se popisem používaných a použitelných tradičních i náhradních materiálů. Též je rozebrán vliv rezonátoru. Tyto údaje jsou dále prakticky ověřeny analýzou spektra vybraných vzorků materiálu a též opakovaným provedením kompletního postupu ladění marimbového kamene na požedované spektrální složky. Celkově je dosaženo použitelného popisu ideálu marimbového zvuku. Z možných Inovací marimby je letmo zmíněna MIDI marimba ve funkci kontroleru, důraz je však položen na zkoumání náhradních materiálů a určení, do jaké míry nesplňují požadavky marimbového zvuku a které složky spektra by bylo nutné zpětně doplnit pomocí elektroakustického zařízení, případně doplnit rejstříky jiné. Z hlediska možnosti komparace je škoda, že nebyl proměřen alespoň jeden vzorek moderního plastového nebo kompozitního marimbového kamene. Podrobnější zkoumání materiálů by všakspíše spadalo do oboru materiálového inženýrství a je zatíženo celou řadou utajení a patentů. Myšlenka zcela nahradit akustický nástroj pomocí zvukové syntézy nebo samplingu je běžná a prakticky používaná. Naproti tomu hybridní systémy založené na doplnění akustického spektra jsou novější a zatím relativně méně časté. Odtud plyne otázka: Předkládaná práce je schopna sloužit jako východisko dalších experimentů v této oblasti. Z formálního hlediska je práce přehledně členěná, podrobně dokumentuje teoretickou stránku problematiky a provedená měření. Stylistická a jazyková úroveň je adekvátní a stanovisko autora je jasně formulováno. Vzhledem k šíři prostudovaných témat, rozsahu provedeních měření i prokázané zručnosti a zacílenosti praktické části práci doporučuji k obhajobě s návrhem hodnocení A91.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 118153