KADAŇKA, J. Vizuální kontrola rozměrů součástí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Matoušek, Radomil

Diplomová práce se zabývá možností vizuální kontroly rozměrů součásti, nahrazený definovaným modelovým kalibrem – mikrometrem. Pro definovaný účel vizuální kontroly rozměru byly zvoleny dvě zcela odlišné platformy, a to průmyslový systém strojového vidění reprezentovaný kamerou Cognex In Sight 2001 a hobby platformou Raspberry Pi s objektivem 16mm f/1.4 a snímačem Sony IMX477R (12.3 MPx). Přes pěkně uchopenou teoretickou část, bylo jádro práce v praktické realizaci a využití sw Cognex, resp. v návrhu vlastní aplikace pro RPi s využitím jazyka Python a knihoven OpenCV a NumPy. Přes drobné nepřesnosti v textu práce (označování názvů technologií, drobně typografie, skloňování slov, čárky ve větách apod.) vyzdvihuji logické uspořádání a hlavně experimentální, resp. praktickou část práce jako zásadní. V kontextu experimentální činnosti v laboratoři je třeba konstatovat, že vzhledem ke COVID situaci, byl student při tvorbě své práce limitován, což se dle mého názoru podepsalo na textu práce a kapitole 8., pro kterou měl student dostatečné podklady, které mohl využít lépe. Přes uvedenou kritickou poznámku konstatuji, že práce splnila očekávání školitele a naplnila cíle zadání. Práci hodnotím A/výborně a navrhuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Holoubek, Tomáš

Předložená práce se v úvodu zabývá problematikou rozměrových měření strojních součástí. Následně jsou vyjmenovány základní principy měření délek s potřebným vybavením pro digitální záznam a obrazovou analýzu. Do praktické části autor postupně přechází popisem konkrétních digitalních systémů pro zpracování obrazu, kde představuje dle zadání vlastní návrh měřící konstrukce a dvě platformy Cognex a Raspberry Pi včetně osvětlovačů. Hlavní prostor je věnován samotnému procesu získání měřené vzdálenosti, v počáteční fázi digitálního zpracování obrazu ale není explicitně uvedeno, proč byl daný postup zvolen a k čemu např. zaznamenání a detekce loga má směřovat. Pro měření na jednodeskovém počítači Raspberry Pi student naprogramoval vlastní proces, který kromě jednoduché statické úlohy kalibrace a optického měření délky obsahuje navíc automatický proces detekce přítomnosti a polohy měřeného předmětu. Dostatečný počet vzorků měření, chybovost a výsledek ovlivňující faktory jsou zmíněny a vyhodnoceny, bylo by ale vhodnější použít stejné rozsahy hodnot a zobrazení v grafu pro přímé srovnání obou platforem. Přesto, že předposlední kapitola Diskuze srovnává obě varianty i jejich výsledky, Závěr obsahuje jen popis provedené práce bez nějakého celkového shrnutí o daném technickém problému. Celkově z této práce ale vyplývá, že se student problematice věnoval skutečně detailně a snažil se o kvalitní výsledek. Všechny cíle zadání byly splněny a proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 135089