FAJKUS, J. Moderní metody detekce QRS komplexů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Martin

Student nastudoval a popsal moderní způsoby detekce komplexů QRS. Dále popsal a realizoval pokročilou metodu založenou na průchodech nulovou hladinou. Metodu modifikoval a otestoval na databázi CSE a navíc i na holterovských záznamech. Zadání bylo splněno v plném rozsahu. Výsledky dosažené modifikovanou metodou jsou velmi kvalitní. Dojem z práce kazí zejména nepříliš kvalitní formální zpracování a krátký seznam literatury. Student konzultoval pouze vyjimečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Kozumplík, Jiří

V úvodní části autor stručně popisuje několik metod detekce komplexů QRS; začíná variantami metod vycházejících z 1. a 2. diference signálu, resp. číslicové filtrace, zmiňuje se o metodách založených na mediánových filtrech, vlnkových transformacích nebo na neuronových sítích. Podrobněji pak v další části práce popsal metodu detekce založenou na průchodech nulovou hladinou, kterou také podrobně prostudoval a realizoval. V souladu se zadáním detektor testoval na datech knihovny CSE, kde použil dva z dostupných 15 svodů. Dosažená senzitivita detektoru se blíží údaji v publikaci, ze které čerpal (kde však byla testována jiná data). Nad rámec zadání použil k testování holterovské signály (bohužel bez uvedení jejich původu) se solidní dosaženou senzitivitou i prediktivitou. Závěrem konstatuji, že autor úspěšně realizoval a ověřil jednu z publikovaných metod detekce komplexů QRS. Na druhé straně postrádám ukázky signálů, u kterých se detektor vypořádal s obtížnými situacemi (např. s pozitivní detekcí extrasystol) a případů, kdy se s takovými situacemi nevypořádal (ukázky falešně pozitivních a falešně negativních detekcí); následovat mohla úvaha, jaká jsou slabá místa uvedeného detektoru, případně jak by se dal detektor zlepšit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 30655