BÚLIKOVÁ, T. Využití metod 3D tisku při návrhu konstrukcí leteckých nadzemních návěstidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Chlebek, Jiří

Cílem práce bylo navrhnout využití vhodných metod 3D tisku při konstrukci nosných částí leteckých nadzemních návěstidel, s ohledem na požadavek jejich křehkosti. Studentka danou problematiku pojala komplexně - od definování leteckých návěstidel a legislativních požadavků na ně kladených (technicko provozních, požadavků na křehkost apod.) - v úvodních kapitolách práce, přes problematiku technologií 3D tisku, včetně použitelných materiálů pro daný účel, až po samotný návrh nosných částí leteckého návěstidla (včetně výpočtové a návrhové části tiskového modelu). Vzhledem k celokové šíři dané problematiky (se kterou se studentka musela postupně seznamovat) a časové náročnosti, nebylo možné vhodnost výsledného návrhu modelu ověřit prakticky a tudíž ani podrobit potřebnému testování (o kterém se autorka v závěru práce rovněž zmiňuje). Přes uvedené výtky hodnotím práci kladně - jelikož představuje použitelný základ pro návazné plnohodnotné řešení dané problematiky např. formou diplomové práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Dubnický, Lukáš

V první části bakalářské práce, zabývající se využitím metod 3D tisku při návrhu konstrukcí leteckých nadzemních návěstidel, jsou shrnuty požadavky souvisejících předpisů. Autorka se v problematice dobře zorientovala, jen místy se objevují ne zcela vhodně zvolené překlady a terminologie. Podobně ve druhé části, kde jsou shrnuty základní technologie a materiály aditivní výroby. Následný výběr a zhodnocení jsou racionální a logické. Třetí část tvoří návrh zlamovací spojky, coby klíčové součásti pro splnění požadavku na křehkost návěstidla. Nepovažuji za vhodné rozhodnutí převzít původní tvar součásti bez úprav. Změny materiálu a výrobní technologie vyžadují úpravy tvaru součásti s ohledem na technologičnost a zachování užitných vlastností. S tím souvisí i rozptyl materiálových vlastností, který nebyl zcela opomenut, ale mohl být vhodněji začleněn do stanovení návrhové únosnosti mezi požadovanou pevností a křehkostí. Pevnostní kontrola je provedena metodicky správně, avšak prezentovaný tvar součásti obsahuje nezohledněné ztenčení průřezu. Kladně hodnotím práci s tiskovou polohou pro optimální využití anizotropních vlastností materiálu. Vhodné by však bylo zařadit také související zhodnocení vlivu tiskových poloh na geometrickou a rozměrovou přesnost funkčních ploch součásti, případně úpravy zlepšující technologičnost součásti. Na s. 37 je chybný popis sil ve vetknutí, následný výpočet je však proveden správně a jedná se tak spíše o nevhodně formulované vyjádření. V práci jsou shrnuty i požadavky na testování součásti. Graficky je bakalářská práce na dobré úrovni. Přesto, že použitý postup v konstrukční části nepovažuji za správný, autorka splnila cíl práce a předložila ucelený a dobře komentovaný přehled problematiky. Práci proto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 125305