GERLICH, J. Kombinovaný vliv skelných vláken a oxidu titaničitého jako aditiv záporné elektrody na vlastnosti olověného akumulátoru. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Jakub Gerlich se ve své práci zabývá kombinovaným vlivem nevodivého aditiva oxidu titaničitého, skelných vláken a přítlaku na životnost olověného akumulátoru. Výsledky naznačují, že kombinovaný vliv aditiv oxidu titaničitého a skelných vláken za působení aplikovaného přítlaku dále zlepšuje parametry záporné aktivní hmoty, potlačuje její sulfataci a prodlužuje životnost olověného akumulátoru v náročném režimu provozu hybridních vozidel. Výsledky diplomové práce přináší důležité poznatky do problematiky olověných akumulátorů a mohou hrát významnou roli při odstraňování degradačních jevů souvisejících s režimem provozu PSoC. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 58 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do čtyř základních kapitol. Teoretická část zahrnuje pojednání o historii elektrochemických zdrojů proudu, je uveden základní přehled s podrobným rozborem problematiky olověných akumulátorů. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody s nespojitým systémem rovnoběžných žeber a přípravu měřícího pracoviště. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student nesplnil v plném rozsahu, především teoretickou část by bylo vhodné doplnit o problematiku HEWV a aditiv záporné aktivní hmoty. Co se týče praktické části, zde student přistupoval zodpovědně, se zájmem o danou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Vaculík, Sebastian

Student se ve své práci zabýval Kombinovaným vlivem skelných vláken a oxidu titaničitého jako aditiva záporné elektrody na vlastnosti olověného akumulátoru. Student splnil zadání pouze částečně. V práci postrádám kapitolu zaměřenou na hybridní elektrická vozidla (HEV). Rovněž zde chybí kapitola popisující složení záporné aktivní hmoty a vlivu jednotlivých aditiv. Jako ne zcela uspokojivé hodnotím také zdroje předložené práce. Student jich zde uvádí celkem deset, ale tři z nich jsou pouze obrázky. Jen dvakrát čerpal student ze zahraniční literatury. V předložené práci se rovněž vyskytuje celá řada chyb: Vyhodnocované experimentální články jsou v legendě grafu pojmenované podle obsahu příměsi, ale v textu je student značí jako článek 1, 2, … V některých grafech je článek číslo 1 označen jako TiO, jinde jako TiO2. V tabulkách jsou použity tečky pro oddělení desetinných míst. Studen píše, že vybíjecí a nabíjecí proud při PSoC cyklech byl 2 A. Ve skutečnosti byl tento proud 2,5 A. V práci chybí bližší specifikace přidaných skelných vláken. Píše se zde jen o tom, že byly přidány vlákna A, B, C. Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům hodnotím práci 50 body, tedy stupněm E.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 103148