GAJDOŠÍK, P. Laboratorní přípravek pro experimentální práci s obvody CoolRunner [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolouch, Jaromír

Úkolem bakalářské práce byla konstrukce laboratorního přípravku pro experimentální práci s obvody CoolRunner firmy Xilinx. Součástí úkolu bylo také vyřešení programování obvodu rozhraním USB. Větší část požadavků zadání je splněna, programování pomocí USB se oživit nepodařilo. Je to však úkol, jehož řešení není na UREL dosud zvládnuté, takže nelze tuto část pokládat za závažné nesplnění požadavků. Programování přípravku rozhraním JTAG je plně funkční. Student pracoval aktivně a iniciativně. V úvodní části zpracoval přehled zadané problematiky, přípravek navrhl a realizoval. Určité problémy měl s návrhem výsledného zapojení a plošných spojů, ty se však podařilo úspěšně vyřešit. Po formální stránce jsou v práci drobné chyby, jako nesouhlas typu písma v nadpisech (obsah), ojedinělé překlepy. Student prokázal, že je schopen v potřebném rozsahu pracovat s literaturou. Práce je doplněna několika příklady zpracovaných demonstračních konstrukcí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 46/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Bakalářskou práci lze rozdělit na dvě části. První částí je návrh výukové desky s obvodem CPLD, druhou částí je návrh USB programátoru pro tento obvod. Po úvodním seznámení s obvody CPLD a rozhraním USB následuje popis použitých součástek (mikrokontrolér, obvod CPLD). Kladně hodnotím použití mikrokontroléru s integrovaným řadičem USB. Dále se práce zabývá způsobem programování obvodů CPLD a jeho realizací pomocí rozhraní JTAG. Na závěr autor uvádí vzorové příklady zdrojového kódu ve VHDL, které lze použít pro výuku. Práce není psána dobrou češtinou (slovosled vět, použité výrazy), obsahuje slangové a hovorové výrazy (např. "…možnost programování přes nějaký externí programátor.", datové "rámy" místo "rámce"). U přibližných výpočtů frekvence oscilátoru autor nezaokrouhlil výsledky na vhodný počet platných číslic vzhledem k přesnosti použitého vztahu a přesnosti použitých součástek. Celková úroveň práce je velmi dobrá. Konfigurace obvodu CPLD je ale možná pouze pomocí standardního programovacího kabelu, nikoliv pomocí implementovaného procesoru a rozhraní USB, jak bylo původně požadováno. Pravděpodobným důvodem je chybná či chybějící dokumentace výrobce obvodu CPLD (Xilinx).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 16/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 30939