HRUBÝ, M. Záložní zdroj se solárním článkem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Student měl za úkol vytvořit akumulátorový zdroj pro napájení USB zařízení, který bude možné dobíjet z USB a ze solárního článku. Pro realizaci zvolil koncepci založenou na dvojici integrovaných obvodů v katalogovém zapojení, z nichž jeden řeší nabíjení akumulátoru a druhý pak napájení externích zařízení (zdroj napětí 5V). První měnič byl doplněn o obvod, který zajišťuje korektní funkci měniče při napájení ze zdroje s velkým vnitřním odporem (solární článek). Jelikož si student vybral zadání sám, očekával jsem aktivnější a více tvůrčí přístup. Na začátku řešení projektu student provedl rozbor problematiky solárních článků a akumulátorů. Následně vybral integrované obvody pro realizaci nabíjecí a napájecí (výstupní) části zařízení, bohužel bez udání důvodu. Integrovaný obvod pro nabíjení baterie umožňuje pracovat ve dvou režimech, proto bych očekával, že se student pokusí změřit oba režimy (nepoužitý režim "Burst" je evidentně podstatně vhodnější pro napájení ze solárního článku). Dále jsou uvedeny výsledky simulací navržených obvodů (katalogová zapojení), bohužel bez pokročilých analýz (citlivostní...). Při vlastní realizaci se student dopustil několika chyb, které vedly k poškození několika integrovaných obvodů. Lze ale předpokládat, že po odstranění těchto nedostatků bude zařízení funkční. Jelikož v době odevzdání práce neměl student funkční prototyp zařízení, nemohl ani změřit požadované charakteristiky a zadání práce je tak splněno jen částečně. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, ale ne bez chyb. Název kapitoly "Trocha historie" nepatří do technického textu, obrázek Galvaniho pokusu je taktéž diskutabilní. Tabulku 4.1 by bylo vhodnější přepracovat.

Navrhovaná známka
E
Body
56

Posudek oponenta

Brančík, Lubomír

Bakalářská práce se zabývá návrhem a realizací záložního zdroje napájeného solárním článkem, s možností výstupu na standardní napětí USB konektoru. Součástí zadání byl i rozbor dostupných fotovoltaických článků, akumulátorů a dalších součástek vhodných pro realizaci, oživení zdroje a změření jeho vlastností. Práce má rozsah 33 stran + 8 stran příloh. Úvodní tři kapitoly se zabývají obecným popisem typů a vlastností fotovoltaických článků, akumulátorů a DC-DC měničů. Velmi pěkně je uveden i stručný historický přehled jejich vývoje, což může být pro čtenáře poučné. Nicméně je neobvyklé, aby úvodní část tvořila téměř 2/3 rozsahu celé práce, nepočítám-li přílohy. Úvahy k výběru součástkové základny, vlastní návrh a ověření jsou tak na pouhých 10 stranách. Důvodem může být i to, že realizovaný záložní zdroj se nepodařilo plně zprovoznit, tudíž nemohla být provedena žádná ověřovací měření. Funkčnost navržených zapojení, které jsou na bázi integrovaného měniče a konvertoru fy Linear Technology, jsou tak ověřovány pouze pomocí simulačního programu LT Spice téhož výrobce. Protože bylo navíc využito výrobcem doporučených zapojení, práce je poměrně nenáročná na jakékoli výpočty či složitější návrhová řešení (vyskytují se v ní pouhé dva jednoduché vzorce). Některé popisy objasňující simulaci a korekci hodnot externích prvků jsou dosti těžkopádné až nesrozumitelné, grafické výsledky z LT Spice velmi špatně čitelné. Z popisu rovněž není zřejmé, proč zapojení doporučená výrobcem nefungovala dle předpokladů, uvedená snaha o nápravu založená na připojování doplňujících součástek nepůsobí nikterak systematicky, nakonec ani nevedla k úspěchu. V práci se vyskytuje řada dalších formálních nedostatků, např. chybný zápis hodnot zářivého výkonu slunce na str. 3, nevhodné dovětky typu „Vše [2]“ atd. na str. 4, 9 a 19, řada odkazů na literaturu není součástí věty (uváděné až za větnou tečkou), chybné označení druhé derivace podle času v textu na str. 11, použití slangových výrazů typu „akumulátor prostě odejde“, „byl “sem“ proto nucen“ aj., obrázky 3.1 až 3.3 zřejmě skenované a nepříliš kvalitní, několik gramatických chyb apod. Závěrem chci konstatovat, že zadání práce považuji za velmi zajímavé, jeho řešení však za pouze částečně splněné a s výhradami, jak bylo popsáno výše. Za cennou část považuji podařený teoretický úvod s historickými souvislostmi. Přes všechny uvedené námitky práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení D/65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 65747