ZÁBOJ, J. Návrh vytápění a ohřevu teplé vody v rodinném domě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Charvát, Pavel

S tématem diplomové práce přišel sám diplomant. Cílem práce bylo navrhnout vytápění a ohřev vody v rodinném domě. Jedná se o reálnou stavbu, u které byla k dispozici potřebná stavební dokumentace. V rámci práce diplomant zpracoval dvě alternativní řešení, teplovodní vytápění a teplovzdušné vytápění. Diplomant pracoval samostatně, ale poněkud nesystematicky. Spoustu času strávil výpočtem tepelných ztrát objektu a ke konci řešení se dostal do časové tísně s návrhem vlastního technického řešení. Návrh řešení byl poněkud komplikován tím, že dům zahrnuje dva samostatné byty s oddělenými otopnými soustavami.

Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Pech, Ondřej

Cílem předložené diplomové práce bylo navrhnout způsob ohřevu teplé vody a systém vytápění pro dvě varianty (podlahové a teplovzdušné vytápění) v rodinném domě. Autor práci rozdělil do pěti hlavních částí. Úvod se věnuje popisu stavby, zjištění délky otopného období a venkovních teplot během roku v nejbližších meteorologických stanicích. Druhá kapitola je věnována výpočtu tepelných ztrát a návrhového tepelného výkonu dle normy ČSN EN 12831. Dále volbě zdroje tepla, návrhu podlahového vytápění včetně její regulace a způsobu ohřevu teplé vody. Třetí kapitola obsahuje návrh teplovzdušného vytápění a větrání. Ve čtvrté kapitole následuje výpočet investičních nákladů a energetické náročnosti budovy (pomocí národního kalkulačního programu) pro jednotlivé typy vytápění. V závěru autor shrnuje východiska, z nichž při návrhu vycházel a objasňuje volbu hlavních komponent systému. Dále uvádí porovnání nákladů na jednotlivé systémy a vyvozuje závěry a doporučení na lepší zateplení vnější stěny „výměnku“. K práci je přiložena výkresová dokumentace, která obsahuje půdorysy jednotlivých podlaží se zakreslením otopných okruhů, podlahového vytápění a otopných žebříků. Také obsahuje rozvinuté schéma teplovodní soustavy a půdorysy se zakreslenou teplovzdušnou soustavou. Grafické zpracování je na úrovni odpovídající diplomové práci. V textu práce nebyly použity přesné odkazy na použitou literaturu a citace internetových odkazů nejsou dle normy ČSN ISO 690. V práci je špatně uvedena řada odkazů např. na použitou tabulku (str. 21), obrázek (str. 58) a vzorce na str. 33. Od strany 37 mají vzorce špatné číslování. Jsou zde také chyby ve vzorcích (1.21, 1.44, 1.45) a jednotkách u vzorců (1.12, 1.35, 1.37, 1.38, 1.42). U tab. 17 není jasné, o jakou část podlahového vytápění se jedná. V grafu 1 je přehozená legenda. Teplota, na kterou tepelné čerpadlo dokáže ohřát vodu, se v kap. 1.7 liší oproti závěru. U výpočtu tlakových ztrát je k výpočtu použit špatný úhel fí (v radiánech místo stupňů) čímž tlakové ztráty vychází nízké. Ve 2. kapitole autor uvádí, že dům splňuje požadavky pro nízkoenergetický, ale v kapitole 3 vychází energetická náročnost budovy 139,4 kW•h/(m^2•rok). Na výkresech teplovodního vytápění je uvedena špatná teplota otopné vody. Na výkresech také došlo k překrytí některých kót a jejich nečitelnosti. V přílohách postrádám tabulky výpočtu tepelného výkonu a návrhu podlahového vytápění včetně tlakových ztrát. I přes chyby práci hodnotím kladně, cíle zadání byly splněny v dostatečném rozsahu, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 33788