ABRMAN, M. Audio zesilovač s digitálním vstupem a výkonovým a sluchátkovým výstupem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Tomáš

Student Milan Abrman měl podle zadání navrhnout a zkonstruovat stereofonní audio zesilovač s výstupním výkonem cca 2 x 100 W / 6 ohmů s integrovaným digitálním vstupem, D/A převodníkem pro audio a se sluchátkovým výstupem. Předpokladem zadání byla dále integrace mikroprocesorového řízení hlasitosti a korekcí a indikace na displeji LCD. Téma zadání si zvolil student sám, motivován zájmem stavby zesilovače pro vlastní použití. Student pracoval zcela samostatně a na konzultace, při kterých prezentoval vlastní řešení, docházel pravidelně. Mohu konstatovat, že student zvolil velmi robustní modulární konstrukci. Každý z bloků samostatně navrhnul, kdy při návrhu vycházel nejen ze známých obvodových řešení, ale také z návrhů a úprav vlastních zapojení. Celé zařízení student také samostatně zkonstruoval, oživil a odměřil, což dokládá ve své bakalářské práci a jejím textu a technických přílohách. Dosažené technické parametry jsou velmi příznivé. Rád bych ocenil samostatnost, kritický rozbor řešení a příkladný aktivní přístup k řešení bakalářské práce. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení - A/95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Student v rámci svojí závěrečné práce navrhl již poměrně složité zařízení obsahující systém zpracování a převodu dig. audiosignálu, konc. stupeň ve třídě D a sluchátkový příposlech. Řízení bylo realizováno prostřednictvím mikrokontroleru řady PIC. Výsledný produkt studentovy několikaměsíční činnosti je pravděpodobně zamýšleno využívat pro vlastní potřebu (charakter zadání tomu napovídá) a díky tomu bylo odvedeno značné množství kvalitní práce. Práce obsahuje vyčerpávající a detailní zdůvodnění vybraných řešení a postupů. Bylo řešeno množství preventivních opatření (precizní oddělení napájecích rozvodů a zemí je zde namístě), která se ukázala jako odůvodněná. Podrobné a vyčerpávající diskuze naznačují, že výběr komponent, prvků a výsledné struktury byl do detailu důkladně a precizně promyšlen a koncepce doznala do finální podoby několika změn. Vyskytlo se několik problémů, které však student efektivně vyřešil. V rukopisu práce se vyskytuje několik nejasností popřípadě nepřesností, např. indukce tlumivky (indukce je fyzikální jev ne parametr cívky), apod. U některých tvrzení se jedná čistě o přehlédnutí z nepozornosti, např. "filtrační/blokovací kondenzátory slouží k pronikání rušení do celého obvodu" (str. 38). Přesnější hodnoty THD by bylo možné určit odečtením odstupů úrovní spektrálních čar na analyzátoru, v hrubějším případě při FFT na osciloskopu. Formální stránka práce má taktéž několik méně chvályhodných míst. Za zmínku stojí zejména tendence opakovat již jednou řečené informace na mnoha místech, což přispělo k navýšení rozsahu textu. V obrázcích není vhodné kreslit cesty přes schematické značky nebo hodnoty prvků. V některých schematech (např. obr. 4.1) je ponecháno značení původně zamýšlených OZ (AD8599). Je zde (vzhledem ke značenému rozsahu) mnoho překlepů (DPS-DSP, SIOC-SOIC, ...) a místy nezvyklá skladba vět (zapomenutý přísudek, apod.). Chybí číslování některých rovnic. Práce je rozsahem nadstandardní, kvalitou zpracování velmi působivá. Student se velmi dobře orientuje v dané oblasti po teoretické i praktické stránce. Navrhuji hodnocení A/ 90 b.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 65752