TRUBÁK, J. Tištěné nositelné antény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Cílem práce bylo prozkoumat možnosti využití tisku vodivými inkousty pro výrobu antén integrovaných do oděvu. V první fázi projektu student vytvořil prvotní vzorky antén z textilního podkladu a měděné fólie, která byla k textilu přilepena. V dalších fázích byl povrch textilního substrátu upraven nažehlovací fólií, na kterou byl nanesen stříbrný vodivý inkoust. Vytištěná anténa byla opět porovnána s anténou vytvořenou z měděné fólie. Pro realizovanou textilní anténu měl být v HFSS vytvořen ekvivalentní numerický model. Model měl sestávat z homogenizovaných materiálů a v pracovním pásmu měl vykazovat stejné parametry, jaké byly naměřeny u realizované antény. V této části nebyla práce dotažena do konce. Student začal pracovat na bakalářském projektu později. Odvedená práce tak zůstala za očekáváním. Stěžejní kroky práce byly průběžně konzultovány. Práci hodnotím jako velmi dobrou.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Láčík, Jaroslav

Bakalářská práce je zaměřena na možnosti výroby antén integrovaných do oděvu tiskem vodivými inkousty. Vlastní text práce je rozdělen do šesti kapitol a vyskytuje se v něm několik nedostatků (např. na str. 8 chybí okótovaný obrázek mikropáskové antény, na str. 11 je zmatečně napsáno, že „na jednostranný substrát FR4 je připevněna látková struktura s motivem flíčkové antény“ – na čtenáře to působí dojmem, že FR4 „hraje jistou roli“ ve výsledných vlastnostech antény, na str. 14 je záměna obvodového vektorového analyzátoru za spektrální analyzátor, na str. 22 je nepřesná interpretace výsledků výsledné tištěné textilní antény, v práci není nikde uveden alespoň název tiskárny, která byla použita pro tisk atd.), které snižují úroveň předložené práce. Není zřejmé, proč student v kapitole 3 popisuje mikropáskovou flíčkovou anténu se zanořeným mikropáskovým vedením, když v kapitole 4 pro „Fleece“ a „Bavlna 1“ substráty používá model antény bez zanořeného vedení. Myslím, že v případě určování dielektrických parametrů sendvičové struktury je škoda, že student zaměřil pozornost jen na reálnou část komplexní permitivity a ztráty v materiálu neřešil. V práci postrádám změřené vyzařovací diagramy výsledné tištěné antény a její zisk nebo účinnost. Z formálního hlediska hodnotím předloženou práci na dobré úrovni, i když prezentované grafy měly být provedeny pečlivěji a bez anglických slov. I přes uvedené výtky považuji zadání práce za splněné.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 84637