JANSA, S. Výroba součásti „Tažná západka“ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Žák, Ladislav

Diplomová práce pana Slavomíra Jansy se zabývá změnou výroby tažné západky jističe. Ta je v současné době vyráběná frézováním a s požadavkem na snížení výrobních nákladů autor zvážil použít technologie MIM - vstřikování kovů. Úkolem diplomanta bylo otestovat zhotovené dílce z navržených materiálů a po určitých konstrukčních úpravách které ale dovolují zakomponovat součást do stávající sestavy. Vyhodnocením těchto vzorků autor spočítal úspory při změně technologie, ale z hlediska funkčnosti by musela být posílena tuhost součást a tedy výraznější změna konstrukce. Diplomant se věnoval práci zcela samostatně a s velkým zájmem. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ohnišťová, Petra

Diplomová práce na téma výroby součásti „Tažná západka“ zahrnuje představení studované součásti a následný detailnější přehled výrobních technologií MIM a HIP a chemicko-tepelných zpracování. Teoretická část práce je přehledně strukturovaná a vypracována za použití mnoha tuzemských i zahraničních zdrojů a dává ucelený přehled výše zmíněných výrobních technologií. Z formálního, stylistického a jazykového hlediska se v práci objevují drobné nedostatky, avšak celková kvalita práce je na dobré úrovni. Experimentální část práce byla zaměřena na volbu vhodné výrobní technologie, která by umožňovala nahradit CNC frézování. Pro experimentální část práce byla zvolena technologie plastického vstřikování kovů MIM s následnou chemicko-tepelnou úpravou pomocí nitrocementace nebo karbonitridace s následným izostatickým lisováním za tepla. V experimentální části práce jsou prezentovány celkem 4 typy vzorků, které však nesplňují požadované mechanické a únavové limity. Na sledovaném rozsahu parametrů a za použití dostupných podmínek je metoda MIM jeví jako nepoužitelná. Student v práci však uvádí možnost konstrukčních a designových změn dílce, které by umožnily využití této technologie. Dle předložených podkladů by však bylo nutné přistoupit ke komplexnější změně celé sestavy. V ekonomickém zhodnocení je základní porovnání frézování a metody MIM+HIP, avšak při definovaní ekonomické náročnosti alternativní metody v práci chybí náklady na výrobu formy a její amortizace do ceny dílce. Také s ohledem na poptávané množství 80 000 ks by bylo možné eventuálně dosáhnout úspory za použití vyšších násobností formy. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením "A".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139773