FUXA, D. Realizace modelu s prvky chytré domácnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Úkolem pana Fuxy bylo realizovat jednoduchý fyzický model domácnosti, který by demonstroval řízení vybraných technologií. Tuto úlohu si student navrhl sám za účelem seznámení se s koncepty a technologiemi, které lze využít pro chytrou domácnost a osvojení si realizace jednoduchého řídicího a dohledového systému pro tyto technologie. Vzhledem k zaměření práce byla část týkající se rešerše dostupných smart home systémů spíše okrajovou záležitostí. Následně navrhl a realizoval jednoduchý model, vybavil jej potřebnými technologiemi a navrhl a implementoval řídicí systém se vzdáleným dohledem. Výsledkem práce je tak funkční model s implementovaným vytápěním a osvětlením (s omezeními popsanými v práci), které lze řídit/monitorovat vzdáleně. Jednotlivé body zadání tak byly splněny. Student pracoval samostatně, informoval mě o aktuálním stavu prací a konzultoval případné nejasnosti. Ačkoli přistoupil k řešení poměrně aktivně, doporučil bych pro budoucí práci trochu lepší systematičnost a pečlivější přístup k tvorbě dokumentace. I přes tuto výtku však musím ocenit schopnost studenta zorientovat se v dané problematice a samostatně vyřešit poměrně komplexní úlohu zahrnující celé spektrum činností. Práci pana Fuxy tak doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení 82 b/B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Sýkora, Tomáš

Cílem bakalářské práce pana Fuxy, byla realizace modelu s prvky chytré domácnosti. Student se v práci navrhuje vlastní řídicí systém pro ovládání osvětlení a vytápění místnosti. Rozsahem má práce dostatečný rozsah, ale obsahuje velké množství gramatických chyb a překlepů. Nejčastější chybou je slovo řídicí systém, které se vyskytuje také v názvech kapitol. Dále se v textu vyskytuje ve velké míře slovo samotný. Je obsaženo téměř na každé straně bakalářské práce. V úvodní části se student věnuje rešerši dostupných řešení na trhu. Tento bod zadání považuji jako nekompletní. Celá teorie a rešerše pokrývá první tři strany práce a dále se již student věnuje popisu vyrobeného modelu. Dokonce tvrdí, že na trhu existuje pouze jediná firma (Loxone), která se touto oblastí zabývá. V textu se vyskytuje velké množství zkratek, u kterých autor spoléhá na znalosti čtenáře (např. VPN nebo RPI = Raspberry Pi). U použitých komponent mi schází detailnější popis parametrů. Většina obrázků je rozměrově malá a obsahuje drobný nečitelný text. Na obrázcích 5.5 a 5.7 je nakresleno nefunkční zapojení použitého relé. Po formální stránce je práce spíše na nižší jazykové úrovni. Výsledná podoba a využitelnost této práce je spekulativní. V případě využití této metody v rodinném domě by bylo nutné položit velké množství kabeláže navíc. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou 65b (D).

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 142560