KEJÍK, P. Napájecí jednotka pro základnovou stanici [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Burian, František

Student Petr Kejík si vybral své zadání pro domácí automatizaci. Jeho úkolem bylo navrhnout zálohovací a napájecí jednotku pro větší množství napájených zařízení nízkým napětím (routery, switche a další prvky domácí automatizace a IoT). Student musel nastudovat komplexní problematiku návrhu spínaných zdrojů, nabíjení baterií, i procesorové techniky / software. Student realizoval a samostatně oživil několik modulů plošných spojů, včetně teoretických výpočtů hodnot součástek, nastavení zpětných vazeb regulátorů i termálních / zatěžovacích charakteristik. Kapitola testování by si zasloužila větší zastoupení, moduly jsou otestovány zejména samostatně, test celkového propojení je jen velmi mírný a charakteru krátkodobého připojení zamýšlených zátěží. Předpokládám však, že student v okamžiku obhajoby bude mít dlouhodobější výsledky funkce z realizovaného zařízení (bouřková sezona). Absence složitějšího řídícího firmware v sučasné verzi není na závadu, jednoduchý firmware v procesorech slouží pro otestování funkce, předpokládá se, že student bude v obhájené práci pokračovat na vyšších úrovních firmware (vzdálený dohled, reportování měřených hodnot do databáze, lepší management baterie, kalendář vypínání nepotřebných zařízení v závislosti na čase apod.) Zařízení je sestavené v minimálně jednom prototypu a zkouší se dlouhodobější provoz. Všechny body zadání student splnil.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Ligocki, Adam

Student v rámci své bakalářské práce provedl kompletní návrh a realizaci záložního zdroje elektrické energie se stejnosměrným výstupním napětím. Po stručném úvodu, kdy je čtenáři představená problematika UPS jednotek a baterií, student plynule přechází k návrhu a popisu konceptu výsledného zařízení. Jako velký klad celé práce hodnotím modularitu navrženého konceptu a univerzálnost rozhraní, které dílčí části projektu propojují. Je tak možné relativně snadno v budoucnu modifikovat vybrané moduly zařízení. Následně student velmi podrobně popisuje návrh jednotlivých komponent, podrobně dokumentuje volbu jednotlivých součástek, vše dokládá výpočty a dobře čitelnými schématy zapojení. V druhé části práce pak student opět velmi podrobně a precizně provádí návrh výstupních měničů, jejich regulační smyčku, včetně simulací. V poslední části pak student diskutuje fyzickou realizaci zařízení, vývoj software a měření průběhů na zrealizovaném zařízeni včetně teplotního zatížení zařízení. K drobným výtkám práce bych zmínil například pouze v přílohách chybějící vizualizaci návrhu desek plošných spojů. Práce s literaturou je korektní. Celkově práci hodnotím jako velmi kvalitní a dalece přesahuje nároky kladené na bakalářskou práci. Z mého pohledu student touto prací více než dostatečně prokázal své znalosti a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 126153