JÍLEK, M. Software pro návrh konfigurace kamer panoramatického systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kříž, Petr

Student se zabýval návrhem softwaru pro konfiguraci kamer panoramatického systému. Aktivně přistupoval k řešení praktické části, pravidelně ji konzultoval a pracoval samostatně. Práce po formální a obsahové stránce obsahuje drobné nedostatky – demonstrační věty zanechané použitou šablonou (str. 4), kostrbatě přeložený abstrakt do anglického jazyka, nepřesná tvrzení nesouvisející bezprostředně s tématem (viz 1. odstavec str. 11), nevhodné výrazy tištěné na konci řádku, překlepy (např. ...of the stadium stadium str. 4), nefunkční odkazy (str. 48) apod. Obsah práce pojednává o tématech, jenž s náplní práce více či méně souvisí. Zejména teoretická část však mohla být rozdělena do více hlavních kapitol, témata by tak byla více přehledná. Pří návrhu algoritmů student využívá hojně výhody objektově orientovaného programování (viz přehled tříd), struktura programu je relativně přehledná, vytknul bych pouze počeštění některých tříd a obecně míchání názvů proměnných v češtině s angličtinou, dále pak kostrbatost některých částí kódu. S funkčního hlediska je program spustitelný v debug módu, vstupní parametry jsou vkládány přes konzolové okno, dále jsou generovány virtuální pohledy kamer na model stadionu s možností jednoduchého ovládání a výstupem spočtených parametrů. Výsledným návrhem softwaru bylo splněno zadání bakalářské práce.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Grenar, David

Student Michal Jílek vypracoval bakalářskou práci na téma Software pro návrh konfigurace kamer panoramatického systému. Po obsahové stránce je bakalářská práce dobře členěna. Teoretická část práce se věnuje snímání obrazu obecně, je zde popsán princip a použití čoček, rozptylek, jednotlivých snímačů a jejich parametrů. Tato výkladová část práce navazuje na kapitolu, v níž jsou popsány jednotlivé typy objektivů. Následně je podán výklad k přístupům pro skládání jednotlivých snímků v panoramatický obraz. Práci by však prospěla finální korektura textu již v abstraktu strana 4 chybně ponechán popis z šablony. Praktická část práce se věnuje kalkulaci, návrhu zapojení a umístění kamer tak, aby byl postupně snímán prostor tribun poloviny sportovního stadionu. Ve zdrojových kódech jsou často používána česko-anglická označení funkcí a proměnných, což by mohlo vést ke komplikacím při zmiňované potenciální integraci navrženého systému. Dále jsou ve zdrojovém kódu místy inkludovány zbytečné knihovny (time.h v Grafika.cpp), nebo jsou inkludovány vícekrát (iostream). Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení C, 78 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 118246