PAVLINSKÝ, B. Dielektrická absorpce elektroizolačních materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pelikán, Luděk

Bakalářská práce Branislava Pavlinského se zabývá zkouškami elektroizolačních systémů se zaměřením na zkoušky pomocí stejnosměrného napětí, respektive měřením dielektrické absorpce. Cílem práce bylo sjednotit důležité informace v dané problematice a vytvořit kvalitní přehled o možnostech testování vysokonapěťových zařízení touto diagnostickou metodou. Průběžná aktivita studenta byla nízká, konzultace ohledně práce se konaly téměř na samotném konci semestru, mnoho uvedených informací tak zůstalo bez konečné konzultace s vedoucím. Z výsledného textu lze však vypozorovat, že se student snažil danou problematiku pochopit a řádně rozepsat podle předepsaného zadání práce. Rozsah textu nelze studentovi vytknout, nicméně, v práci se objevuje mnoho informací, které s problematikou velmi málo souvisí, naopak mnoho důležitých informací a fyzikálních podstat je zmíněno pouze okrajově, zejména při popisu zkoušek na vysokonapěťových zařízeních. V textu se vyskytuje označení prvků, bez jejich dalšího vysvětlení, neplatné odkazování a formální chyby. Grafická stránka zpracování je na dobré úrovni, kazí ji pouze využití nejednotných převzatých grafů. I přes uvedené nedostatky práce splňuje všechny body zadání, doporučuji ji tedy k obhajobě u SZZ a hodnotím 65 body.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Krbal, Michal

Předložená bakalářská práce v úvodní části obsahuje popis principu vzniku polarizace dielektrik, elektrické vodivosti a elektrické pevnosti. Nicméně některé následující kapitoly již s tématem práce nesouvisejí nebo souvisejí jen úzce. Příkladem jsou dielektrické ztráty (Kapitola 1.5), kde je již uvažováno s přiložením střídavého napětí na dielektrikum. Dále pak Kapitoly 5.2.3, 5.3, 5.4.1 až 5.4.4 jsou mimo téma zadaní práce. Cílem Kapitoly 2 a 3 bylo popsat princip vzniku dielektrické absorpce a aplikaci tohoto jevu v podobě diagnostického nástroje. Jsou zde také popsány způsoby měření povrchového i objemového odporu vzorků dielektrických materiálů včetně můstkových metod. Bohužel se student již více nezaměřil na rozsahy těchto hodnot, požadavky na zkušení zdroje a měřiče malých proudů. V laboratorních podmínkách je prakticky použitelný pouze obsah Tabulky 4.2 a částečně Kapitoly 5. V práci jsou občasné gramatické chyby a některé časti textu lze jen obtížně pochopit. V textu první kapitoly je odkazováno na Obr. 1.1, na kterém by měl být popsán rozdíl mezi pojmem „izolant“ a „dielektriku“. Bohužel tento rozdíl zde popsán není, navíc je zde uvedeno nepochopitelné rozdělení podle skupenství. V kapitole 1.4.2 je pravděpodobně překlep v hodnotě konduktivity. Ve vztahu (2.3) na str. 31 není popsáno, co znamená proud iv(t). A následně nelze pochopit, co vyjadřuje v práci uvedený vztah (3.2) na str. 35. V popisu je odkazováno na vztahy (3) a (8), které nelze dohledat. Mezi číselnou hodnotou a jednotkou musí být vynechána mezera, platí to i o procentech a stupních Celsia. Navíc číselná hodnota a jednotka musí být na stejném řádku. Velká část odborného textu se opírá o nerecenzované zdroje – např. Wikipedie a další internetové stránky. Přitom existuje velké množství online dostupné literatury i recenzovaných článků např. IEEE, které při vypracování práce využity nebyly. Rozdíl je také v zadaném - v práci použitém českém názvu práce a použitém slovenském názvu v anotaci. Celkově některé kapitoly působí dojmem, že jsou vytvořeny narychlo bez hlubší analýzy. Až na výše uvedené nedostatky je závěrečná práce v pořádku, je vypracována v dostatečném rozsahu a splňuje všechny body zadání. Hodnotím 70 body.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 127267