SIMIĆ, S. Studium vlivu zaváděného plynu na generaci nanočástic elektrickým výbojem v kapalinách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce se zabývá generací stříbrných nanočástic pomocí stejnosměrného elektrického výboje a zkoumá vliv zaváděného plynu na jejich produkci. Práce představuje pilotní studii generace nanočástic v použitém plazmovém systému. Jako prekurzor byl použit roztok dusičnanu stříbrného o různých koncentracích, vliv plynu byl zkoumán u argonu a kyslíku. Tvorba nanočástic stříbra byla potvrzena metodou SEM/EDS. Dále byl studován vliv experimentálních podmínek na produkci nanočástic, který byl vyhodnocen porovnáváním absorpčních spekter. K diagnostice vlastního plazmatu byla použita optická emisní spektrometrie. Studentka postupovala při zpracování bakalářské práce samostatně s minimálním využitím konzultací. Vlastní práce obsahuje menší jazykové nedostatky a nepřesné termíny, které se nepodařilo kvůli pozdnímu odevzdání práce odstranit. Členění práce je ale přehledné. Teoretická část je zpracována pečlivě s využitím dostupné literatury. U zpracování grafů se objevují drobné nedostatky. Chybí podrobnější komentáře k výsledkům, podstatné shrnutí řešených problémů se objevuje až v závěru. I přes zmíněné nedostatky byly cíle této bakalářské práce splněny a doporučuji ji hodnotit velmi dobře.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Horák, Jakub

Předložená bakalářská práce je experimentálního charakteru a zabývá se vlivem pracovního plynu při generaci stříbrných nanočástic v kapalinách za pomoci elektrického výboje. Autorka realizovala sérii experimentů, při kterých zkoumala závislost koncentrace připravených nanočástic v závislosti na různých experimentálních podmínkách a přítomnosti pracovního plynu. Práce vychází z 22 rešerší a je logicky členěna do 6 kapitol. V první polovině teoretické části seznamuje autorka čtenáře s přípravou a využitím nanočástic a dále s plazmatem a jeho generací v kapalinách a možnostmi jeho charakterizace. Ve druhé části se věnuje metodám pro charakterizaci takto připravených nanočástic. Experimentální část je věnována popisu samotné práce, použité aparatury a popisu experimentálních podmínek. Dále následuje přehled získaných výsledků týkající se vlivů zvolených parametrů experimentu na množství vzniklých stříbrných částic pomocí UV-VIS spektrometrie. V práci se vyskytuje nespočet gramatických chyb, ať už překlepů, chyb v i/y a dalších, což se projevilo i na známce za jazykové zpracování. Nesprávná skladba věty pak velice ztěžuje četbu a mnohdy se tak i ztrácí smysl sdělení. K práci mám následující připomínky: - Definice plazmatu mohla být popsána lépe, odpovídající odborné literatury je dostatek - Klasické chyby jako chybějící ohraničení u grafů 1-7, nekvalitní obrázky, nezarovnané číslování u dvou rovnic - Chybí seznam použitých zkratek a symbolů - Zřejmě chybou v přepisu do tabulky se stalo, že data absorbancí v tabulkách nesedí s grafy (tabulky 3, 5 a 7). Ve slovním hodnocení je to však v pořádku - Na straně 11 chybí údaj o hodnotě vodivosti pro fyziologický roztok - V citaci vlastní práce není dopsán údaj o rozsahu práce, ale je ponecháno XY

Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 104789