DUŠEK, M. Návrh a realizace nízkofrekvenčního výkonového zesilovače ve třídě AB [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Práce se zabývá návrhem a realizací nízkofrekvenčního výkonového zesilovače ve třídě AB, včetně korekčního předzesilovače a napájecí části. Nad rámec zadání byla navržena a realizována jednotka mikroprocesorového ovládání přepínače vstupů, korekcí a ochran. Student provedl celou řadu návrhových výpočtů, simulací vhodných částí zapojení v PSpice i praktických měření na realizovaném vzorku zesilovače. Student pracoval samostatně a iniciativně. Chtěl bych především vyzdvihnout návrhářské i konstruktérské schopnosti studenta, které při řešení bakalářské práce prokázal.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kratochvíl, Tomáš

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a realizací nízkofrekvenčního výkonového zesilovače ve třídě AB. Práce má nadstandardní rozsah 82 stran. Grafická a formální úroveň práce je až na drobné výjimky v kvalitě obrázků na dobré úrovni. Jednotlivé kapitoly na sebe navazují logicky, i když jejich členění je příliš podrobné. V úvodních teoretických kapitolách postrádám citace literatury. Student na základě známých a publikovaných konstrukcí navrhnul a případně upravil zapojení korekčního předzesilovače, výkonového zesilovače, obvodů ochran a signalizace limitace, navrhnul mikroprocesorové ovládání zesilovače, přepínání vstupů, obvod softstartu a napájecí obvody. Vybrané části navržené konstrukce simuloval v PSpice, navržené zařízení kompletně realizoval, oživil a provedl jeho měření. Množství vykonané práce je enormní. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že ryzí návrhové části (zejména návrh poměrně komplikovaného koncového zesilovače) v práci chybí. Formální chyby v práci představují chybně zrcadlené předlohy DPS, neuváděná měřítka konstrukčních podkladů DPS a osazovacích plánů, chybně uvedené měření THD-N místo THD+N. Není třeba uvádět rychlost přeběhu SR u korekčního zesilovače a u koncového stupně je SR v řádu 100 V/us úctyhodný výsledek. Zadání práce považuji za splněné a práci hodnotím výslednou známkou velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse D 12/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 14515