MACHÁČ, J. Návrh a tvorba webové služby pro správu rodinných fotografií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dydowicz, Petr

Cílem diplomové práce byl návrh a tvorba webové služby pro správu rodinných fotografií s uplatněním technologie rozpoznání lidských tváří. V analytické části práce autor porovnává již existující řešení - elektronická úložiště fotografií. V návrhové části autor mimo jiné popisuje i položky jednotlivých funkcionalit aplikace. Na závěr této kapitoly se zabývá budoucím rozšířením aplikace včetně ekonomického zhodnocení a nastíněním rizik spojených s provozem aplikace. Práce je z mého pohledu řešena komplexně, detailně. Je bez zjevných obsahových či formálních nedostatků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků B
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji, včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kindlová, Dita

Autor uvádí, že navrhovaná aplikace nebude mít archivační funkci (z důvodu komprese fotografií). (str. 30) Dvě ze tří modelových osob však plánují aplikaci využít pro uchování fotografií "pro další generace". (str. 34, 35) Má smysl nabízet uživateli poměrně pracnou funkci organizace fotografií s komprimovanou kvalitou, když fotografie v plnohodnotné kvalitě jsou stále neorganizovaně uloženy u uživatele? Autor nabízí propracovaný systém typů účtu rozlišených velikostí úložného prostoru, z nichž plná verze nabízí pouze 1 GB místa, což zhruba odpovídá počtu 1000 fotografií standardní kvality. Navzdory chybějícímu primárnímu průzkumu potřebného diskového prostoru na 1 uživatele, v kap. "Alternativy a zvýšení limitů" autor klasifikuje možnosti dalšího rozšíření jako irelevantní. Pro zajímavost jsem nahlédla do vlastních zásob čistě rodinných fotografií a činí přes 6000 souborových položek na 14 GB úložného prostoru a lze předpokládat, že současné ročníky budou v mladším věku disponovat stejným, ne-li vyšším počtem - z důvodu širší dostupnosti zaznamenávacích prostředků. Otázkou tedy je využitelnost aplikace, když pro běžné "provozní" prohlížení fotografií lze využít nespočet jiných aplikací a cloudových úložišť (Rajče, Pinterest, Facebook atd.). Přidanou hodnotou zůstává filtrace fotografií dle rozpoznávání tváří, které však má význam pouze při základním souboru všech uploadovaných fotografií. V práci chybí SWOT analýza, která by mohla odhalit některé nedokonalosti řešení. Některé ze "sekundárních entit" nejsou entitami, ale atributy jiných zmíněných entit. Chybí datový model vytvořený z výčtu entit. Do nákladů byly nestandardně započítány náklady ušlé příležitosti, které nesouvisí s navrhovaným řešením, ale autorem - z toho důvodu by bylo vhodné připojit variantu využití volného vývojáře, což by výrazně snížilo náklady rozhodné pro výpočet rentability. Práce neobsahuje seznam zkratek. Některé autorovy obraty svou populističností zvyšují čtivost textu, avšak diplomová práce by měla disponovat vyšší odbornou jazykovou úrovní - např. kap. "Úvod" je pojata poněkud úsměvně a s nadsázkou (informace o zrození nápadu vznikla z obavy autora, že si dědeček informace o členech rodiny na fotografiích "odnese do hrobu"), nebo v kap. "Průzkum trhu" autor "vypouští" dotazník do "sítě svých známých". Autor neuvádí čísla stran u citací v textu. Práce se zabývá zajímavým nápadem, který však není dostatečně realizačně propracovaný.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků B
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 118398