TRENZ, T. Automatizovaný posun pro pořizování časosběrných snímků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Student navrhl a realizoval zařízení pro automatický posun a spoušť digitálního fotoaparátu pro pořizování časosběrných snímků. Zařízení je sestaveno z cenově dostupných modulů, které na uvažované použití výkonově postačují. Jak student v práci zmiňuje, pro zvažovaný přenos nasnímaných fotografií v reálném čase by bylo potřeba zvolit jiný mikrokontroler, ale od této možnosti bylo upuštěno. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, až na drobné překlepy. Student byl během řešení práce aktivní, pravidelně konzultoval, přinášel vlastní návrhy řešení. Práci hodnotím A/90

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Lattenberg, Ivo

Po obsahové stránce je diplomová práce rozdělena na dvě části – teoretickou, která vysvětluje základní principy a praktickou část, kde je na dvaceti stranách popsán postup při návrhu a realizaci zařízení pro automatický posun. V první podkapitole je popsán výběr komponentů, jako jsou mikrokontrolér, Wi-Fi modul, krokový motor, displej a zdroj. Bohužel je zmíněna většinou jen vybraná komponenta. V této kapitole bych očekával uvedení více variant, jejich vzájemné porovnání a vyhodnocení. Další podkapitoly se zabývají návrhem desky, mechanickou konstrukcí a návrhem softwarové části, která podrobně popisuje jak část kolem hlavního mikrokontroléru, tak část kolem modulu Wemos D1. Byl navržen a podrobně popsán komunikační protokol mezi oběma částmi. Zadání bylo v zásadě splněno. Bylo realizováno zařízení pro automatický posun. Přenos obrázků z fotoaparátu přes Wi-Fi nebylo bohužel nakonec implementováno z důvodu nedostatečné propustnosti rozhraní mezi mikrokontrolérem a Wi-Fi modulem. Z formálního hlediska obsahuje diplomová práce překlepy a pravopisné chyby (např.: „může být vyžadováno uživately“, „vodící kolejnice“, …). Z odborného hlediska je chybně ukázka v části „Krokový motor“ kapitoly 2.5.3, kde dle mého názoru příkaz motor.disable() nepatří do těla smyčky while. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 110088