ŠALOMOUN, V. Studium teplotních parametrů nanostrukturovaného senzoru pro detekci IR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Svatoš, Vojtěch

Student Vojtěch Šalomoun vypracoval diplomovou práci zabývající se studiem unikátního nanostrukturovaného senzoru pro detekci infračerveného záření. Hlavním cílem bylo prostudování a naměření teplotních vlastností tohoto nového typu senzoru. V teoretické části je přehled technik pro detekci IR a srovnání jednotlivých technik. Student zde podrobněji rozebírá problematiku odporového snímaní IR a věnuje se vlastnostem a parametrům, které mají vliv na funkci detektoru. V praktické části student popisuje výrobní kroky, které byly nezbytné pro následné měření bolometru. Dále je podrobně a přehledně rozebraná metodika jednotlivých měření. Výsledky jsou interpretovány na vysoké úrovni. Student přistoupil, k celé práci velice aktivně a dopodrobna nastudoval problematiku teplotní charakterizace bolometru. V rámci realizace si osvojil MEMS techniku designu, teplotní a simulace a některé technologické procesy výroby čipu. Výsledky práce velkou měrou přispějí k výzkumu unikátního čipu bolometru, který probíhá na VUT v Brně v laboratoři LabSensNano. K formální stránce práce nemám výhrady. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Gablech, Imrich

Diplomová práce se zabývá studiem teplotních parametrů nanostrukturovaného senzoru pro detekci IR záření. Hlavním cílem bylo osvojení si a pochopení důležitých fyzikálních jevů doprovázejících problematiku bolometrické detekce a následná charakterizace klíčových parametrů zhotovených bolometrů s vysokou absorpční schopností pomocí MEMS technologie. V teoretické části student popisuje velice přehledně a srozumitelně popisuje fyzikální jevy a vlastnosti bolometrů, které mají zásadní vliv na jeho výslednou charakterizaci. Dále student uvádí princip technologie MEMS bolometrů a další příbuzné detekční mechanismy včetně jejich využití v praxi. Teoretická část práce se jako celek vyznačuje systematickým a logickým členěním jednotlivých kapitol. Zpracování experimentální části vypovídá o tom, že student plně pochopil zadanou problematiku a byl schopen na základně získaných poznatků provést přesné vyhodnocení všech získaných výsledků a učinit důležité a správné závěry. Tuto skutečnost podtrhuje fakt, že praktická část práce byla velmi náročná vzhledem ke zvolenému typu bolometru, který je ze světového hlediska naprostou novinkou. Formální stránka práce je až na některé slovní obraty na velmi dobré úrovni a podtrhuje tak celkový dobrý dojem z práce. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím práci stupněm výborně A (95 b).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 94019