HLÁČIKOVÁ, M. Polohový snímač pro dynamickou vertikalizaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Oto

Studentka navrhla a realizovala prototyp snímače náklonu vertikalizátoru a v programovém prostředku Arduino IDE vytvořila virtuální ovladač, pomocí nějž lze v reálném čase ovládat pohybem pacienta ve vertikalizátoru počítačovou terapeutickou hru. Dále studentka ve vývojovém prostředí Matlab vytvořila GUI se skripty pro zápis pozičních dat a jejich následnou analýzu. Práce vychází z koncepčně zdařilého teoretického rozboru problematiky využití terapeutických her v rehabilitačních procedurách a z teoretické části je rovněž dobře patrné, že studentka rozumí principům snímačů a dokáže zohlednit jejich limity. Praktická část práce se zabývá nejprve návrhem a konstrukcí prototypu snímače náklonu a následně měřením a vyhodnocením polohových dat skupiny dobrovolníků tímto snímačem. Funkčnost navrženého prototypu je dokumentovaná sadou záznamů vzniklých definovanou trajektorií probanda ve vertikalizátoru. Aplikační použitelnost prototypu je prokázána provedenou komparativní studií probandů stojících na obou či jedné noze. Studentka přistupovala k zadanému úkolu svědomitě a využívala možnosti konzultací, sama předkládala nové nápady k rozšíření zadání, předložila rozpracovanou práci v řádném termínu a splnila zadání v celém rozsahu. Se svou prací se zúčastnila studentské konference EEICT. Dobře vypracovaná práce je proto přímým důsledkem cílevědomosti a pracovitosti studentky.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předložená bakalářská práce studentky Michaely Hláčikové se zabývá návrhem polohového snímače pro dynamický vertikalizátor s možností napojení na terapeutickou hru. Úvod do problematiky, představující str. 2 až 8, považuji za velmi strohý. Samotný návrh zařízení je velmi jednoduchý a sestává z připojení dvou zakoupených modulů k platformě Arduino Micro de facto dle doporučení výrobce. Návrhu vytýkám způsob napájení, kdy studentka využívá integrovaný lineární stabilizátor a snižuje napětí z 9 V baterie na 5 V, čímž se připravuje téměř o polovinu výkonu již tak kapacitně slabého zdroje napájení. Usuzuji na velmi krátkou provozuschopnost sestaveného přístroje, napájení mělo být řešeno sofistikovaněji, např. mikro/tužkovými bateriemi a použitím „step up“ DC/DC měniče. V části práce věnující se vyhodnocení naprosto nerozumím významu kap. 5.4., zde studentka vyhodnocuje „míru zábavy“ a „náročnost“ na základě subjektivního hodnocení 8 respondenty. V téže kapitole (str. 21 dole) zmiňuje vykreslování dat v reálném čase. Zde si troufám oponovat, cesta zpracování signálu (senzor, MP, Bluetooth TX/RX, PC) zcela jistě zavádí zpoždění, jeho velikostí se však studentka nezabývala. Nejslabší část práce spatřuji v kapitole č. 7, Statistické vyhodnocení. Hodnoty uvedené v tabulkách a vykreslené na krabicových grafech nekorespondují. Např. podle obr. 7.1 není možné přijmout hodnoty rozptylů uvedené v tab. 7.1. Zcela mimo logiku je potom rozptyl v tab. 7.3 (nekorespondující s obr. 7.1.2), dále naopak nesmyslně malý rozptyl v tab. 7.5 (nekorespondující s obr. 7.2.1). Po formální stránce mám několik výtek, jednak nesmyslné dělení na jednu podkapitolu (4.1.1, 4.3.1, apod.), dále číslování obrázků a tabulek zcela nespecifickou číselnou řadou, dále potom obrázky s minimální vypovídající hodnotou (obr. 5.4.1). Tabluka 7.4 je rozdělena na dvě strany, což znepřehledňuje její interpretaci. Vzhledem k tomu, že polovina z 12 použitých zdrojů představuje katalogové listy modulů nebo návody k Arduinu, nepovažuji množství použité literatury za dostatečné. Předložená bakalářská práce představuje jistou „ochutnávku“ do problematiky snímání polohy a zrychlení pomocí akcelerometru a gyroskopu, nicméně bohužel nevyniká v žádné z představených oblastí. Hardware je při své jednoduchosti zcela neoptimalizovaný, sestavený software poměrně jednoduchý a statistika, patrně provedená na 8 respondentech, velmi zavádějící. Nicméně zadání považuji do značné míry za splněné. Bakalářskou práci hodnotím známkou „dostatečně“ / E a přikládám otázky.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Otázky

eVSKP id 110499