HÁJEK, O. Měření a analýza usazování vláken z izolační minerální vaty v dýchacím systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Lízal, František

Pan Bc. Ondřej Hájek se začal své diplomové práci věnovat v ak. roce 2018/2019. Od samého začátku řešení svůj postup pravidelně konzultoval s vedoucím práce. Po celou dobu prokazoval chvályhodnou samostatnost a iniciativu. Velmi dobře zvládl studium odborné literatury v anglickém jazyce. Rešerši dosavadních znalostí o působení vláken na lidský organismus a zejména popis přístupů jednotlivých orgánů bezpečnosti práce a veřejného zdraví v různých zemích považuji za velmi zdařilé. Při provádění experimentů demonstroval student schopnost pečlivé vědecké práce v laboratoři. Také schopnost analyzovat vlastní výsledky hodnotím ve srovnání s ostatními studenty jako nadprůměrnou. Text práce byl v hrubé podobě hotov v dostatečném předstihu před termínem, byť do posledních dní autor dolaďoval zejména jazykovou stránku práce. Určitý prostor pro zlepšení by se dal najít v logickém uspořádání práce, nicméně věřím, že i v této oblasti se autor zlepší s přibývajícími napsanými odbornými texty. Celkově práci považuji za zdařilou a hodnotím ji stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Elcner, Jakub

Předložená diplomová práce si klade dva hlavní cíle. Zhodnotit na základě literární rešerše vliv vláken na lidské zdraví a zároveň provést experiment, který se pokusí zmapovat jejich usazování v horních dýchacích cestách a části tracheobronchiálního stromu. Tyto cíle tak dělí práci na dvě hlavní části, kdy rešeršní část tvoří první tři kapitoly a experimentální část je pak popsána od čtvrté kapitoly dále. Autorovi se podařilo oba cíle naplnit, kdy rešeršní část prokazuje jeho schopnost nastudovat velké množství zahraniční literatury a interpretovat nabyté znalosti ve smyslu zadání. V experimentální části pak autor musel pracovat s měřicí tratí obsahující rozmanité přístroje bez jejichž ovládnutí by nebylo možno dosáhnout kýženého výsledku. Zároveň však autor bojoval s faktem, kdy vlivem problému s výplachovými filtry po analýze dvou ze 23 segmentů modelu, použitého během experimentu, nebylo možné použít výsledky dosažené v nosní dutině a průdušnici. Vzhledem k náročnosti celého procesu, a tudíž nemožnosti experiment opakovat, byl autor nucen analyzovat naměřená data na základě starších měření dosažených za podobných podmínek, což defacto rozšířilo oblast zadání a otestovalo schopnosti autora. Tento fakt se mi na práci velice líbil a dle mého názoru dodává práci nový rozměr. Ačkoliv je z práce patrné, že autor ovládá schopnost analýzy literatury i naměřených dat na vysoké úrovni, mé hlavní výhrady směřují k interpretaci dosažených znalostí. Autor mohl dle mého názoru věnovat více času logickému uspořádání práce. Například uspořádání kapitol v rešeršní části práce a popisu experimentu mi přijde chaotické a řada jednoduchých pojmů je zbytečně řešena jako podkapitola. Experimentální část je pak pojata jako jeden velký popis experimentu, kdy podkapitoly jsou tvořeny dle aktuálního postupu prací během experimentu a v řadě případů dochází k situaci, kdy autor mluví o mechanismu, či přístroji, který popisuje až dále v textu, což může být pro neznalého čtenáře matoucí. Tento fakt částečně umocňuje i grafické pojetí práce, kdy v práci nejsou odděleny jednotlivé kapitoly pomocí zvětšeného řádkování a podkapitoly tak splývají v jeden text. Jako drobné nedostatky bych uvedl případ, kdy schéma, na které je v kapitole s výsledky odkazováno, se týká starší verze modelu, který nebyl během práce použit. Bylo by vhodné uvést aktuální schéma, kde by byla řádně očíslována i část s nosní dutinou. U obr. 4.28 a 4.29 by pak bylo vhodné uvést číslování jednotlivých segmentů a zároveň proložit výsledný mrak bodů přímkou. Celkově však je třeba uvést, že i přes tyto nedostatky práce může v budoucnu posloužit jako návod pro obsluhu zde uváděné měřicí trati, považuji ji za velmi zdařilou a hodnotím stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 121501