PALA, L. Návrh stykače VN pro trakční účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student Lukáš Pala postupoval při zpracování své diplomové práce systematicky a samostatně. Původně měla být práce vypracována ve spolupráci s průmyslovým partnerem, k čemuž však nakonec nedošlo. Na úvod student prostudoval odpovídající množství literatury, zejména normativních požadavků, které bylo nutné pro vlastní návrh trakčního stykače. Dále v práci vypracoval obecně požadavky a řešení základních funkčních částí. Následně se již plně věnoval těžišti práce, kde postupoval logicky a věcně správně. Zejména kladně hodnotím kritické myšlení nad řešením dílčích konstrukčních částí. Práce je zpracována po grafické i stylistické stránce na výborné úrovni. Může výborně posloužit i jako studijní pomůcka v předmětech zaměřených na konstrukci elektrických přístrojů. Jako celek je nadstandardní a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Šimek, David

Diplomová práce bakaláře Lukáše Paly řeší problematiku návrhu trakčních stykačů. Trakční stykače se v dnešní době používají velmi hojně, také vzniká značné množství nových instalací obsahujících tyto přístroje, jedná se tedy o zadání velmi aktuální, které z mého pohledu splňuje také požadavky na odbornou úroveň budoucího inženýra. Práce je logicky rozdělena do sedmi kapitol, z nichž tři jsou věnovány vlastní činnosti a zhodnocení výsledků. Těžištěm práce jsou především praktické výpočty a jejich hodnocení. Jako hlavní přednosti práce shledávám: 1. Zdařilé modely a simulace, které lze využít do výuky na VUT v Brně. 2. Osobní přínos pro studenta v seznámení se s problematikou. Následující body obsahují drobné nedostatky, které bych práci vytknul: - překlad abstraktu do Anglického jazyka často nedodržuje pravidla skladby vět a používá neobvyklá slovní spojení, což jej činí hůře čitelným, - úvod práce je příliš stručný a neobsahuje žádné odkazy na literaturu popisující současný stav dané problematiky, - na straně 4, 5, 7, 8 autor popisuje trakční motory a měniče, čímž se až příliš oddaluje od tématu práce, - „labilní“ stav oblouku se příliš nepoužívá, spíše nestabilní, - obrázek 4.1 není dostatečně kvalitní, stačilo by jej pouze překreslit ve vhodném vektorovém programu, - v kapitole 5.6 s názvem „Kryt“ je obsaženo shrnutí procesu celého návrhu a jeho vývojový diagram, toto bych zařadil jako samostatnou kapitolu s vlastním názvem, - v analytickém výpočtu elektrodynamické Holmovy síly používáte sílu Fpmin, zde by bylo však dle mého názoru vhodnější provést tento výpočet a následně po získání bilance by měla být tato síla Fpmin nahrazena návrhovou kontaktní silou Fk a provedena iterace výpočtu, v tomto bych viděl příčinu odchylky komentované na straně 40, - v obrázku 6.11 je použito pouhé propojení bodů, doporučil bych spíše proložit vhodnou funkcí, - na obrázcích 6.15 až 6.22 je zařízení pokaždé jinak prostorově orientované, což zhoršuje orientaci při přechodu mezi obrázky, - seznam použitých norem bych doporučil spíše zařadit do použité literatury. Velmi kladně hodnotím část 1.2, kde student rozebírá elektrické přístroje v trakci. Také vyzdvihuji rozbor trakčních norem. Práce jako celek je na výborné úrovni a návrh přístroje odpovídá úrovni inženýrského projektu. Obzvláště modely a geometricky-funkční návrh přístroje, například, viz obrázek 6.12. Práci hodnotím B (85 bodů) a s výše zmíněnými drobnými npřipomínkami ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 134797