BLÁHA, M. Implementace postupů a vyhodnocení dat ze zkoušek souladu výrobních modulů kategorie A1 a A2 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Morávek, Jan

Diplomová práce Bc. Michala Bláhy je zaměřena na implementaci postupů a zpracování dat z laboratorních měření fotovoltaických střídačů, které mají sloužit jako podklad pro posouzení shody resp. souladu s požadavky na výrobny a výrobní moduly (VM). Úvodní část práce obsahuje stručné historické shrnutí vývoje a aktuálního stavu elektrizačních soustav spolu s výčtem zpětných vlivů OZE. Následuje souhrn aktuálních požadavků na chování výroben v síti s navazující hlavní částí práce zaměřenou na ověřování souladu VM s Pravidly provozu distribučních soustav. Vzhledem ke skutečnosti, že v současnosti neexistuje jasná metodika pro ověřování souladu, přistoupil autor práce k této části svědomitě, technicky a s kritickým přístupem. Přestože se v rámci práce setkal s technickými problémy s vybavením laboratoře, jednotlivými testovanými střídači i nejasně definovanými požadavky, splnil zadání práce v celém rozsahu. Hlavním výstupem práce jsou skripty pro zpracování naměřených dat, vzorový protokol z testování a externí příloha – manuál pro testování a tvorbu testovacích sekvencí, což je samostatný dokument v zásadě vypracovaný nad rámec zadání, který vychází z autorových zkušeností s testování a předává tak v ucelené podobě tyto znalosti dalším čtenářům. V rámci posudku práce bych chtěl vyzdvihnout autorův přístup k řešení, zájem o řešenou problematiku, což dokládá i aktivní účast na konferenci EEICT, kdy se příspěvek prezentující dílčí části diplomové práce umístil na druhém místě v dané kategorii. Práce je z mého pohledu zpracována v nadstandardním rozsahu, který však není na škodu, neboť dává čtenáři ucelený pohled na řešenou problematiku. S ohledem na rozsah práce se však autor nevyhnul formálním a gramatickým chybám a překlepům, nicméně z mého pohledu nesnižují významně celkovou kvalitu práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 95b.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Drápela, Jiří

Diplomová práce se zabývá systematizací zkoušek pro prokázání shody střídačů fotovoltaických zdrojů s požadavky EN 50549 a prokázání souladu s požadavky RfG, resp. požadavky PPDS P4. Téma práce je s ohledem na nedostatečný stav plnění požadavků ze strany střídačových výroben připojovaných zejména do sítí NN velmi aktuální. Na druhou stranu, v současné době chybí jednoznačná testovací metodika a kritéria pro hodnocení plnění jednotlivých požadavků. Ambicí předložené práce je právě navrhnout a implementovat testovací a vyhodnocovací procedury, na základě dostupných podkladů, a verifikovat je na zkušebním vzorku za použití testovacího systému pracoviště ÚEEN, FEKT v Brně. Procedury jednotlivých zkoušek byly konfrontovány napříč jednotlivými standardy a technickými předpisy, a byla provedena rozsáhlá sada experimentů pro jejich zmapování a odzkoušení. Výsledkem práce je především Testovací manuál (samostatnou přílohou práce) a příkladový zkušební protokol z testování souladu jednoho střídače. Lze konstatovat, že práce odpovídá jejímu zadání v plném rozsahu. Formální a jazyková stránka, je bohužel slabší. V textu se nachází velká řada překlepů a gramatických chyb. Bylo by vhodné této stránce, stejně jako formálnímu zpracování, věnovat větší pozornost. Rušivě působí chyba v číslování standardně nečíslovaných oddílů, nekonzistentní formátování a zcela nestandardní způsob citování zdrojů, nebo například nejednotnost formátování v seznamu symbolů. Formální a jazykové zpracování je rovněž součástí obrazu o odvedené práci, nejen obsah sdělení a jeho rozsah. Z technického hlediska nám k práci následující komentáře, připomínky a související a doplňující dotazy: - Kap. 1 Úvod. Standard není legislativní dokument, jak je tvrzeno v úvodu. - Vyjádření: „Jedná se o tzv. systémy POPQMS (Power Operation and Power Quality Management System)“. Není doplněno o citaci, je to tedy vlastní termín? - Rovnice (3.1) není správně, navíc použití +- stejně jako v (3.2) je nevhodné, jelikož je zo záležitostí konvence směru. - Kap. 5.3.8. FRT není dynamická podpora sítě, je to odolnost na pokles/zvýšení napětí. Podobně jako odolnost na RoCoF, dynamickou podporou při změně frekvence je setrvačnost či její simulace. Jak by měla vypadat dynamická podpora při poklesu napětí? Je poskytována u nějakého zdroje přirozeně? A jak vypadá typicky odezva na pokles napětí u PV střídačů? - Obr. 5.8 je chybně, meze nejsou +-0.436 Qmax, rovněž označení os je matoucí. - Kap. 6. Je třeba rozlišovat rozsah platnosti EN 50549 a PPDS P4. Jaký je rozsah platnosti EN 50549 a PPDS P4? Přes uvedené připomínky považují práci za jednoznačně originální, zdařilou a přínosnou, především pro standardizaci a zavedení zkoušek shody a souladu střídačů, a doporučuji ji k obhajobě s návrhem hodnocení 90/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 142395