WITASSEK, T. Analýza chování modelu vibračního generátoru s více stupni volnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Hadaš, Zdeněk

Předkládaná práce se zabývá modelováním a analýzou odezvy vibračních generátorů s více stupni volnosti. V práci je uvedena zajímavá rešerše a následují 2 modely kinetických generátorů. Bohužel model elektromechanické přeměny je prezentován pouze funkcí elektromechanického tlumiče, který ze systému odebírá energii. Očekával jsem návrh jednoduchého systému cívka - magnetický obvod a analýzu jeho elektrické odezvy. Prezentace obou modelů není technicky moc zdařilá. Nicméně student prokázal dobrou znalost simulačního modelování, avšak závěry jsou strohé a mnohdy nejasné. Stylisticky a graficky je práce na průměrné úrovni, včetně práce s citacemi. Nicméně student pracoval aktivně a samostatně a uvedené skutečnosti kazí jeho vložené úsilí. Celkově hodnotím práci známkou dobře/C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Rubeš, Ondřej

Student se ve své práci zabývá tématem energy harvestingu, který je na našem ústavu často řešen. Konkrétně si bere za cíl rozbor vibračního generátoru s více stupni volnosti. V první části práce se zabývá rešerší existujících řešení. Zde podává stručný a výstižný přehled jak elektromagnetických, tak piezoelektrických a také hybridních řešení. V druhé části student pokračuje tvorbou vlastního modelu vibračního generátoru s dvěma stupni volnosti. Nejdříve navrhuje dva rezonátory s jedním stupněm volnosti s různou vlastní frekvencí tak, aby našel parametry, při kterých bude relativní výchylka mezi rezonátory vyšší než absolutní výchylka každého z nich. Takovouto kombinaci parametrů student nachází a prezentuje je s podivnou jednotkou tuhosti kg/m. Ve třetí části, která je se druhou úzce spjata, student obohacuje svůj model o elektromagnetickou vazbu mezi dvěma doteď nezávislými rezonátory. Ta je v modelu správně reprezentována lineárním tlumičem, u kterého byla, zřejmě od oka, stanovena tlumící konstanta. Zde si opět nelze nevšimnout podivné jednotky tlumení kg/s. Student v simulaci ukazuje, že relativní výchylka je i takto větší než pro samotný rezonátor s jedním stupněm volnosti. Zde bych vytknul příliš rychlou změnu budicí frekvence, která může zkreslovat výsledky. Ve čtvrté nejobsáhlejší části se student pokouší o tvorbu modelu existujícího vibračního generátoru a jeho optimalizaci pro reálné budicí vibrace. Nejdříve jsou podivným způsobem stanoveny parametry modelu se čtyřmi stupni volnosti. Už rovnice 4.2 obsahuje chybu a sice záměnu matice tuhosti matice tlumení. Dále je zmatek v určení hmotnosti, neboť jsou zde zřejmě chyby v indexaci. Hmotnost m2 je určena různě dvakrát, hmotnost m3 chybí. Určení tlumení je též podivné a za jakou třešinku na dortu v určování parametrů považuji dle studentových slov „předpoklad velmi tuhých tuhostí“, což v řeči čísel je v tabulce 4.1. hodnota 2 a tolik nul, že je bez tužky nelze spočítat. Zde bych tedy vytknul nevhodné formátování čísla. Spíše by se hodilo použít kN/m nebo MN/m. Dále student prováděl optimalizaci pro různé případy buzení na trati. Tuto část považuji za velice zmatenou, nicméně je v ní zřejmé, že student našel určitě sady parametrů, při kterých je výstupní výkon vyšší oproti původní variantě, což lze považovat za dostatečné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 124770