SEHNOUTKA, M. Sledování pohybujících se objektů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Richter, Miloslav

Student věnoval práci potřebný čas. Nastudoval příslušnou literaturu a své znalosti úspěšně aplikoval. K práci přistupoval svědomitě, pravidelně prezentoval dosažené výsledky, konzultoval pouze nejzávažnější problémy a další směr práce (kterým z nastudovaných algoritmů dát přednost).

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Horák, Karel

Pan Sehnoutka vypracoval bakalářskou práci na stále živé téma „Sledování pohybujících se objektů“. Obecně je předložená práce docela zdařilá, vyrovnaná je odborná i formální stránka práce. Dokument má 38 stran od úvodu až po závěr, úvod není ale chybně číslován jako ostatní kapitoly. Bakalář popisuje většinou základní metody pro segmentaci objektů a některé možnosti dalšího zpracování (morfologie), dále tři detektory významných bodů (všechny ale ze stejné třídy) a nakonec uvádí použití Kalmánova filtru na model pohybu detekovaných objektů, jehož stavy jsou poloha objektu v obrazu, jeho rychlost a zrychlení vždy deklarovaná pro obě osy obrazu x a y. V následujících kapitolách bakalář stručně popisuje vlastní pořízenou galerii dat pomocí dvou zařízení (kamer), navržený algoritmus pro generování mapy směru a rychlosti pohybu objektů v obrazu sekvence a ve čtvrté kapitole se věnuje popisu implementace algoritmů za použití knihovny OpenCV. Z formálního hlediska je text práce většinou dobře čtivý a jen občas se v práci vyskytne formální chyba jako např. na str. 19, kdy je obrázek zbytečně umístěn uvnitř kapitoly, ke které nenáleží. Podobný exces je uvedení sady rovnic pro výpočet Kalmánova filtru v podobě tabulky na str. 20 namísto standardního a v tomto případě evidentně přehlednějšího seznamu rovnic. V práci byl také použit relativně malý počet zdrojů, celkem osm, z nichž některé se v podstatě duplikují, což je zřejmé z výčtu analyzovaných a implementovaných metod. Jinými slovy, mohla být provedena širší revize aktuálního stavu algoritmů pro sledování objektů v obrazu. Chvályhodné ovšem je, že bakalář zřejmě s literaturou pracoval, protože snímky z vlastní galerie na str. 27 jsou pořízeny pravděpodobně z posledního patra moravsko-zemské knihovny na ulici Kounicova. Stručně shrnuto, práce je dobrým předpokladem pro úspěšnou obhajobu, i když by jí v řadě bodů slušela hlubší analýza a přesnější nastavení parametrů systému, zejména části segmentace objektů, která pracuje v podstatě jen za ideálních podmínek. Zadání je ale poměrně složité na obecné scéně, proto doporučuji k obhajobě a hodnotím C.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 85419