HAMPL, J. Zpracování signálů pomocí skrytých Markovových modelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Milan

Zadání práce bylo převážně splněno. Úvodní přehledová studie o softwarových nástrojích mohla být obsáhlejší. Větší pozornost mohla být věnována také vytváření databáze vhodných akustických signálů. Student docházel po celou dobu na pravidelné konzultace. Velmi zdařile je zpracována část pojednávající o způsobu stažení modulu HTK. Škoda, že podobným názorným stylem nejsou prezentovány vytvořené ukázkové příklady. Některé části práce jsou zbytečně přebírány z cizích zdrojů, ovšem všude jsou uváděny odkazy na původní prameny. Tématika Markovových modelů a práce s modulem HTK byla pro studenta nová a musel se s ní postupně seznámit. Po formální stránce vykazuje práce řadu drobných překlepů a některé stylistické chyby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 41/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Pfeifer, Václav

Student se ve své diplomové práci zabýval aplikačními možnostmi HTK knihovny a jejím následným využitím při rozpoznávání řečových signálů. Student splnil většinu požadavků zadání a jedinou výhradou je pouze vytvoření databáze vzorků, kterou student převzal. Odbornou úroveň práce snižují časté neodborné a nespisovné výrazy ("syrový řečový průběh", "rozumný ton" apod.), spolu s nevhodnou volbou anglicko-českého překladu některých výrazů (např. výraz re-estimace je přeložen jako přetrénování - namísto zde většinou užívaného překladu "znovu odhadu"). Další připomínkou je někdy až nedostatečné vysvětlení klíčových pojmů (např. význam gramatiky nemusí být z výkladu pro čtenáře zřejmý). Vzhledem ke komplexnosti problému rozpoznávání řeči, je obtížné interpretovat výsledky založené na velmi omezeném vstupním řečovém korpusu. I přes to se studentovi podařilo dobře interpretovat své výsledky spolu s návrhem na další modifikace pro zvýšení přesnosti celého systému. Formální úroveň práce snižují časté překlepy a nekvalitní obrázky, ale jinak je práce po formální stránce na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením D/65B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce E 25/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 31125