VALÁŠEK, M. Lineární a nelineární jevy v optických přístupových sítích. [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Šifta, Radim

Student se v bakalářské práci věnoval rozboru lineárních a nelineárních jevů v optických přístupových sítích. V úvodu práce se věnuje obecnému popisu optických vláken a optickému prostředí. Dále provedl detailní rozbor lineárních jevů – útlum, disperze a nelineárních jevů – druhého a třetího řádu, solitonů a nelineárních rozptylů světla. Závěrem teoretické části popisuje optické přístupové sítě. V teoretické části oceňuji především podrobný matematický popis všech diskutovaných jevů, přehledné zpracování a vhodnou strukturu textu. V praktické části práce provedl návrh simulačního modelu pro ověření vlivu čtyřvlného směšování a stimulovaného Ramanova rozptylu na WDM-PON síť a návrh modelu pro ověření vlivu vlastní fázové modulace a stimulovaného Ramanova rozptylu na TDM-PON síť. Simulačními modely ověřil teoretické předpoklady uvedené v teoretické části. Práce byla splněna v celém rozsahu. Student byl celý akademický rok velice aktivní, k řešenému tématu přistupoval zodpovědně a jednotlivé části práce konzultoval. Po formální stránce je práce na velice dobré úrovni. Bakalářská práce je celkově na úrovni spíše DP a dosažené výsledky hodnotím jako výborné.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Münster, Petr

Teoretická část práce se zaměřuje na popis lineárních a nelineárních jevů v optických vláknech. Kapitola 6 se pak věnuje vlastní práci, kdy student nejprve vytvořil vlastní modely sítí WDM-PON a TDM-PON v simulačním programu OptSim. Pro dané modely byly provedeny simulace k ověření vlivu nelineárních vlivů na přenosové parametry systému a možnosti posouzení výsledných parametrů. K rozsahu teoretického popisu nemám žádné zásadní výhrady. V praktické části student splnil všechny body zadání. Celkově je práce dobré odborné úrovně. Jazyková stránka je rovněž na dobré úrovni, student se vyjadřuje jasně a srozumitelně. Použitá literatura je dostatečná. K práci mám řadu drobných výhrad, jako například: - nízká kvalita anglického překladu abstraktu, - v kapitole 1 je uvedeno, že optické vlákno přenáší jen digitální informace, - na obrázku 3.5 je uvedena závislost chromatické disperze pro vlákno s posunutou disperzí místo běžného telekomunikačního vlákna, - náběžná a sestupná hrana signálu jsou označovány jako přední a zadní hrana, - u FWM je nesprávně uvedeno, že se využívá pro DWDM přenosy, - nedodržování jednotné terminologie - ONT a ONU. Práce obsahuje rovněž řadu formálních nedostatků: - číselné rozsahy v textu jsou psány s mezerami, - krát je někdy vyjádřeno tečkou jindy hvězdičkou, - používání desetinných teček místo čárek, - nedodržování mezer mezi číslem a jednotkou. K práci mám tyto více závažné připomínky: - Některé obrázky v práci jsou převzaty z použitých literatur a obsahují desetinné tečky. - V práci chybí bližší popis nastavení jednotlivých simulací - hlavně nastavení lineárních nelineárních parametrů a jejich možný vliv na testované zapojení. - V kapitole 6.2.2 student porovnával vliv stimulovaného Ramanova rozptylu na přenosový signál, přičemž zde chybí diskutace výsledků, které neodpovídají teoretickým předpokladům. Vzhledem k uvedeným nedostatkům navrhuji známku B, 82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 73800