ŠEDA, P. MKP pro rychlé simulace obrábění [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Zouhar, Jan

Student práci vypracoval dle zadání a splnil všechny jeho body. Při vypracování postupoval samostatně včetně studia odborné a zahraniční literatury. Teoretická část obsahuje základy explicitní MKP, s jejími formulacemi a vysvětlením jednotlivých parametrů výpočtu. V závěru je proveden vzorový výpočet v programu ANSYS Workbanch pro ortogonální obrábění běžně používaných materiálů. Jsou zde popsány jednotlivé přípravné kroky, včetně samotného výpočtu a stručné zobrazení výsledků. Práce může sloužit jako úvod s praktickým příkladem k simulacím obrábění pomocí explicitní MKP. V práci se vyskytlo několik terminologických chyb.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Madaj, Martin

Při hodnocení BP jsem předpokládal, že cílem práce je vytvořit model pro ortogonální simulaci, a že správnost modelu nemusí být ověřena simulací (i když by dle mého názoru měla být). V takovém případě lze práci, i když s velkým množstvím výhrad, předat k obhajobě. Bez ohledu na požadované cíle práce (které mimochodem nejsou v elektronické verzi, včetně úvodních listů, přítomny) autor v úvodu práce deklaruje, že např. v závěru bude zhodnocovat různé metody výpočtu, použité programy a výsledky výpočtu – nic z uvedeného ale práce neobsahuje. Literární rešerše uvedená v cílech práce by se z mého pohledu měla týkat příkladů využití explicitních simulací různými autory, toto ale BP neobsahuje. Celkově práce působí místy zmateně a nepřehledně, ve velké míře se objevují gramatické a stylistické chyby (např. str. 24: „V prostředí Workbench kde jsme si otevřely Explicit Dynamics(LS-DYNA Export) tentokrát stiskly Geometry (viz. obr. 4.5).“, nebo další např. na str. 18). Chybně jsou uvedeny i jednotky některých veličin, viz tabulka na konci BP. Velmi slabě je popsáno nastavení vzorové ortogonální simulace. Vyskytují se také zmatky v pojmech, viz např. „přetvoření dle Von Mises“ (list 32 nahoře), který se odkazuje na obr. 4.23 (list 33), kde je ale zobrazeno redukované napětí. Dále, na obr. 4.21 na str. 32, je uvedena závislost síly v ose Z na čase obrábění. Síla nemá standardní průběh, jaký by odpovídal správně nastavené simulaci obrábění. Při pohledu na obr. 4.22 je vidět souřadný systém, kdy je model pro simulaci vytvořen v rovině XY – pokud by byla simulace správně nastavena, složka síly v ose Z musí být nulová. Proto se domnívám, že uvedený graf 4.21 neodpovídá schématu simulace na obr. 4.22. Ve výpisu „k“ souboru jsou parametry D1-D5 nastaveny na nulové hodnoty, a proto by popisovaná simulace nemohla fungovat správně (nejedná se o SPH metodu). Pokud bych měl hodnotit pouze bod 4 z cílů práce, tzn. vytvoření vzorové úlohy v programu Ansys Workbench (s předpokladem, že není nutné provádět výpočet – což samo o sobě není vůbec vhodné), tak popis tvorby vzorové úlohy s nastavením všech důležitých parametrů je proveden velmi povrchně nebo pro některé oblasti vůbec a jsem toho názoru, že samotný výpočet v LS-Dyna by se buď nepodařilo spustit, nebo by byly získány špatné výsledky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis E
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 51122