MARTINČEK, M. Stanoviště pro měření ventilových rozvodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Svída, David

Diplomová práce pana Mateje Martinčeka se zabývá konstrukcí stanoviště pro měření ventilových rozvodů. Téma diplomové práce vzniklo ve spolupráci s firmou Garrett Motion a student k řešení své práce přistupoval se zájmem a využíval všech potřebných konzultací. K původně téměř čistě konstrukční práci se postupným vývojem přidala nutnost zvládnout elektroniku a programování. Díky studentově iniciativě se tak postupně vytvořilo stanoviště, které je do značné míry univerzální a schopné pokrýt většinu požadavků spojených s měřením ventilových rozvodů. Diplomová práce splnila zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Beran, Martin

Pan Matej Martinček se ve své prakticky zaměřené diplomové práci věnuje návrhu a realizaci zařízení pro měření zdvihu ventilu v závislosti na natočení vačkového hřídele. Uvedené téma je aktuální, neboť přesná definice parametrů ventilového rozvodu je stěžení pro výpočtové modelování chování spalovacího motoru např. prostřednictvím 1D simulačních modelů. V diplomové práci jakožto i při sestavení celého měřícího řetězce je tedy kladen důraz na získání zdvihové křivky ventilu s co nejlepší přesností pro dané použití. V prví části práce se student obecně seznamuje s principy fungování ventilového rozvodu, během výkladu správně cituje prostudovanou literaturu, avšak zdaleka nevyčerpal možnosti dostupných literárních zdrojů ve studované oblasti. Od kapitoly 3 se student již věnuje rozboru konkrétních měřicích metod a řešení, kde oceňuji doplnění vlastními zhodnoceními a závěry. V hlavní části práce se student již věnuje konstrukčnímu řešení zástavby vybraných snímačů pro zvolenou hlavu válců, kde jsou brány ohledy na univerzálnost, což usnadňuje případnou adaptaci pro další použití měření jiných typů hlav. Dále student provádí MKP analýzy, které však k charakteru zařízení/přípravku nepovažuji za klíčové. Naopak bych chtěl na práci vyzdvihnout správnou volbu měřícího řetězce, jako použití zvoleného enkodéru, čítače pulzů Orbit Merret i měřicí karty National Instruments umožňující práci v programovém prostředí Lab Wiev. Kapitola 5.7 je pak věnována právě vytvořenému softwaru na bázi výše zmíněné platformy, kde student popisuje principiální prvky vytvořené struktury programu. Na celé práci je potřeba ocenit jednak vysoká míra praktického využití, ale i správný postup studenta při řešení zadaného úkolu s celou řadou dílčích problému se kterými se musel vypořádat . Jedinou výtku bych měl ke kapitole 7, kde jsou presentovány výsledky měření formou grafů, ale není již zde bližší popis či vysvětlení. Čtenář se tak nemůže z uvedeného dozvědět jestli jsou zobrazené hodnoty jako přímý “surový výstup“ z měření, nebo zda bylo potřeba hodnoty filtrovat či jinak zpracovávat. (Viz. zmiňované porovnání s matematickým modelem v kap 4). Práci bych hodnotil jako zdařilou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 138995