ŠOT, J. MRI kompatibilní vysílač pro signalizaci stavů obsluze [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Zadání práce pana Jana Šota vzešlo z požadavku Kliniky zobrazovacích metod ve Fakultní nemocnici u svaté Anny na dálkové značkování pocitů pacienta na podnět při MRI vyšetření. Student nastudoval příslušnou problematiku a osobní návštěvou zjistil potřeby uživatelů. Provedl systémový návrh a vlastní realizaci zařízení - infračervený dálkový vysílač a přijímač pro značkování záznamů MRI. Návrh realizoval a ověřil. Velmi erudované je použití HID rozhraní, které uživateli jakéhokoliv operačního systému zvyšuje komfort použití, konkrétně se zařízení chová jako typ "Plug & Play" a systém jej identifikuje jako běžnou počítačovou klávesnici. Velmi přínosná je kapitola 7 - Zhodnocení, kdy student diskutuje ověření kompatibility pro dané pracoviště a možná vylepšení do budoucna. Po formální stránce nemám k práci studenta žádné výhrady. Práce je napsána kvalitním slohem, v podstatě bez hrubek a překlepů, obrázky a tabulky jsou řádně odkazovány a použité zdroje korektně citovány. Aktivita studenta během řešení práce byla mimořádná. Velmi kladně hodnotím přístup při ověřování kompatibility pro dané pracoviště. Přestože přístroj nelze označit jako MRI kompatibilní, byly pro dané pracoviště a pro daný účel provedeny testy, které vyloučily ovlivnění naměřených hodnot. K práci Jana Šota nemám výhrady a hodnotím ji známkou "výborně"/A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Rozman, Jiří

Téma diplomové práce spolu s realizací funkčního vzorku mělo přispět k vyššímu komfortu pacienta i obsluhy při vyšetření systémem MRI. Požadavek to byl z klinického pracoviště - FN u svaté Anny. Po úvodním stručném popisu principu a konstrukčního řešení zobrazovacího systému MRI se diplomant zaměřil na koncepční řešení a vlastní návrh vysílače i přijímače pro přenos dat IR zářením. Zvolenou koncepcí řešení je bezdrátové IR zařízení umožňující komunikaci mezi pacientem a obsluhou formou čtyř různých funkčních stavů (stisku mikrospínacích tlačítek) zajištěných přenosem tří datových rámců. Přenos je realizován na nosné frekvenci vysílače - přijímače 36 kHz. Ve vysílači je využit mikrokontrolér ATtiny 85 a dvě IR diody. V přijímači pak detekční PIN dioda a dva mikrokontroléry : pro dekódování ATtiny 85 a pro USB komunikaci ATmega8, který slouží jako HID klávesnice. Zásadním přínosem práce je ověření funkčního vzorku přímo na klinickém pracovišti. Aplikace proběhla na MRI systému firmy Siemens Magnetom Symphony 1,5 T v režimu metody fMRI. Funkce vysílače i přijímače byla zřejmě bezproblémová. Předložené výsledky ve formě snímků obr. 7.2 a 7.3 však nelze považovat za průkazné. Po formální stránce je práce sepsána srozumitelně s odpovídající racionální úrovní technického textu. Technická a konstrukční dokumentace funkčního vzorku vysílače, přijímače i nabíječky baterií je na požadované úrovni. Škoda jen, že vlastní text práce je poznamenán řadou překlepů, neúctou k češtině s hrubými jazykovými prohřešky a že obrázky 5.2, 6.1 a 6.2 nemají český popis. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : v ý b o r n ě.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 73102