ŠILHÁNKOVÁ, L. Distribuce léčiv v čistírnách odpadních vod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Jmenovaná studentka přistupovala k řešení své bakalářské práce s velkou zodpovědností. Pro znalost řešené problematiky zpracovala ucelenou rešerši, která ji umožnila podrobně se seznámit s problematikou i naplánovat optimální experimentální řešení. Ke své práci v laboratoři přistupovala značně zodpovědně a svědomitě; pokud si nebyla jistá správností a důležitostí svých pokusů, vše v rámci konzultací diskutovala se školitelkou, a to až do doby, kdy byla sama přesvědčena o tom, že její postup je správný. V důsledku toho vznikla ucelená studie, která je na vyšší úrovni, než běžné bakalářské práce. Pro zajištění všech svých experimentů musela zvládnout celou škálu nových preanalytických i analytických metod, se kterými se dosud v rámci svého studia blíže neseznámila. Na základě jejího systematického a pečlivého přístupu k řešení všech problémů a především vzhledem ke kvalitě její vypracované bakalářské práce doporučuji tuto práci přijmout k obhajobě a klasifikuji ji stupněm "A", výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čáslavský, Josef

Předložená bakalářská práce je zaměřena na problematiku stanovení residuí léčiv ze skupiny beta-blokátorů v odpadních vodách s využitím kapalinové chromatografie s UV-VIS spektrofotometrickou detekcí. Práce je spíše rozsáhlejší (celkový rozsah 53 stran) a má standardní strukturu. Po stručném úvodu následuje teoretická část, ve které se autorka věnuje problematice léčiv a jejich výskytu v životním prostředí se zaměřením na tři vybrané analyty – atenolol, bisoprolol a acebutolol. Dále popisuje přístupy k čištění odpadních vod a poslední stať teoretické části je věnována metodám odběru vzorků odpadních vod, postupům úpravy vzorku a jejich analýzy. V následující experimentální části jsou popsány sledované lokality a rovněž metody a postupy, které autorka využívala. Získané výsledky jsou prezentovány a diskutovány v následující kapitole a shrnuty v Závěru. Seznam citovaných zdrojů obsahuje 59 položek různého typu, počínaje monografiemi pocházejícími z doby drahně před narozením autorky až po ústní sdělení Ing. Roberta Hricha v rámci exkurze studentů na ČOV, nicméně výrazně převažující většinu tvoří relevantní zdroje. Závěr pak tvoří racionálně sestavený seznam použitých zkratek (zde jsem postrádal pouze zkratku UPLC), práci zpestřují fotografie použitých zařízení a odběrových míst uvedené v Přílohách. Jazyková úroveň práce je velmi dobrá, mezi několik chyb patří ojedinělé nesprávné kladení čárek ve větě. Graficky je práce úhledná, grafy a obrázky jsou pečlivě vyvedené, strukturní vzorce sledovaných látek jsou perfektně čitelné, ale až skoro moc velké... Připomínky bych měl k anglické verzi Abstraktu, kde se autorka dopustila několika nesprávností, V několika případech se autorka dopustila nepřesného vyjádření – např. na str. 24 tvrdí, že skupenství se může vyskytovat v různých formách. Pojem „kapacita separace“ (str. 25) se neužívá, autorka má pravděpodobně na mysli píkovou kapacitu. Rozdělení na základní linii zde ale není podmínkou. Deklarované kalibrační křivky na Grafech 2, 3 a 4 pak nápadně připomínají přímky. Co se mi opravdu nelíbí, je Obrázek 2.4, který podle mého názoru není šťastně koncipován - podle něj se hnůj vyváží na skládku a veterinární léčiva vstupují do povrchové vody prostřednictvím akvakultur přes neošetřený odpad, kaly z ČOV se také vyvážejí na skládku, povrchová voda je kontaminována z ČOV prostřednictvím odpadu a pitná voda se připravuje pouze z podzemní vody. Povrchová voda pak komunikuje se skládkami. Při celkovém hodnocení bakalářské práce je zřejmé, že autorka dané téma zpracovala pečlivě a systematicky, přičemž tomu věnovala značné úsilí. Vypracovaná metodika je použitelná pro analýzu reálných vzorků, i když s jinou technikou detekce, než měla autorka k dispozici. S přihlédnutím k tomu, že žádná z výše uvedených připomínek není zásadního charakteru, předloženou bakalářskou práci k obhajobě doporučuji a hodnotím stupněm výborně / A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 91177