KOCIÁN, V. Kulturní centrum Kopřivnice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Nový, Vítězslav

Velmi dobrá práce postavená na výrazném a čitelném konceptu. Logický, promyšlený návrh využívající výborných znalostí potenciálu místa a jeho okolí s výrazným výtvarným motivem objektu kulturního centra jako významné dominanty ve městě. Analytické zhodnocení potenciálu i omezení v území dokládá koncepční myšlení i schopnost autora obstát v praxi. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A 92.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Svědomitý, samostatný a intenzívní přístup k diplomové práci s velmi dobrým tzv. “time managementem” projektu.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Marek, Jiří

Předloženou závěrečnou práci považuji za výbornou. Doporučuji ji k obhajobě a hodnotím známkou A95

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Diplomant hledá ve své práci novou definici prostoru, který je uměle vzniklým centrem města Kopřivnice v 80. letech minulého století. Velmi dobře své rodné město zná a pracuje s celým jeho kontextem. Nebojí se radikálně proměnit tvář místa, které je definováno srostlicí staveb, které měly sloužit předrevoluční politické garnituře k reprezentaci, pořádání velkolepých sjezdových, ale i kulturních akcí. Díky době vzniku a dostavbě objektů až po roce 1989 se však celý komplex ocitl mimo čas a realitu společenských změn. Samostatnou kapitolou je provizorní a dnes již zcela nevyhovující umístění muzea automobilky Tatra. Jeho navržené přemístění do výrobního areálu tohoto legendárního výrobce automobilů je logické a může být šancí, jak důstojně prezentovat historii značky Tatra a zároveň vnést život a ruch do dnes jen z části fungujícího výrobního areálu.Urbanistický návrh celý prostor zpřehledňuje a dává mu měřítko odpovídající době i potřebám města. Rozhodnutí zachovat v návrhu budovu kulturního domu je velmi správné, ostatně návrh jejího nového vnitřního prostorového a dispozičního uspořádání ukazuje její potenciál a hodnotu i pro dnešní a budoucí léta smysluplného užívání. Oceňuji i snahu o vzkříšení a kultivaci toku potoka Kopřivničky, nejstaršího místotvorného prvku celého sídla. Doplňuje se tak vnitřní zelená páteř města, vlídné prostředí pro chodce a bezpečná stezka probíhající přes celé město. Expanze velkorysé navržené zeleně do nového volného prostoru před revitalizovaným kulturním centrem vytváří příjemné prostředí.
Architektonické řešení A Architektonické řešení prokazuje vysokou úroveň diplomanta jako tvůrce životního prostoru. Jeho měřítkem v návrhu je především člověk, jeho potřeby a přirozená touha po harmonickém prostoru. Návrh se ocitá v několika polohách všednodenní práce architekta. Od napojení řešeného území na organismus města, přes novostavbu začleněnou do kontextu rušné křižovatky, až po rekonstrukci stávajícího objektu a jeho transformaci na fungující multifunkční celek, který svou náplní v dostatečném měřítku a proporci provozu naplňuje potřeby kulturního vyžití obyvatel města. Proměna původně servisních prostor budovy zajišťujících její provoz, dnes již zcela mimo dimenze a technologické potřeby, na městskou knihovnu a kinosál naplňuje zprofanovaný název objektu kulturní dům pravdivým obsahem. Zároveň ukazuje cestu, jak opravdu objekt smysluplně využít a ekonomicky provozovat v jednom celku v náhradě za demolované objekty. Symbolem přeměny objektu je jeho nový předsazený plášť - informace pro návštěvníky, že je tu nová epocha fungování této budovy. Na vizualizacích působí až příliš étericky a vyslovuji zde obavu, že ve skutečnosti by působil poněkud hmotněji, zejména při podrobnějším propracování jeho nosného systému. Beru to však jako zajímavý podnět, jak jednoduše proměnit a přitom ne zcela redefinovat figuru původního objektu. Novostavba se zelenou střechou, která plynule přechází do terénu směrem ke Kopřivničce, vytváří zklidněný nástupní předprostor kulturního domu, který navazuje na okolní volné plochy se snad dostatečnou kapacitou pro parkující návštěvníky. Nové definování nástupního předprostoru si logicky vynucuje přeorientování hlavního vstupu do kulturního domu.
Technicko konstrukční řešení B Technicko konstrukční řešení úprav a dostavby kulturního domu se jeví jako dobře koncepčně promyšlené, zejména nutné zásahy do statiky objektu a návrh řešení pro roznesení zatížení na jiné stávající a doplněné konstrukce. Drobný detail pro námět k diskusi bych viděl v možnosti opatřit zastřešení objektu zcela autonomní tepelněizolační vrstvou bez přímé vazby na ocelové příhradové vazníky střechy i za cenu snížení některých prostor ve vazbě na tento snížený strop, respektive izolaci posunout až nad tyto vazníky a zvýšit tak vytápěný objem budovy. V navrženém řešení vidím potencionální nebezpečí kondenzace vodních par a následné stavební defekty v podhledu stropu.
Formální úroveň A Adjustace diplomové práce je na vysoké úrovni, předkládaná výkresová schemata jsou přehledná a jednoznačně a přesvědčivě deklarují autorův záměr.
Provozní řešení A Nově navrhovaný provoz v kulturním domě navazuje na původní představu o fungování hlavního sálu a nástupních prostor do něj. Objekt byl dimenzován velkoryse a umožňuje navržené úpravy i včlenění zcela nových provozů bez větších problémů.
Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 64136