ŠARDA, P. Zabezpečovací systém RD - modul vzdáleného přístupu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Fiedler, Petr

Zadání bylo přiměřeně složité, student se měl seznámit s problematikou zabezpečovacích systémů a také s problematikou vývoje aplikací pro platformu Rabbit. Student konzultace vyžadoval v přiměřené míře a byl na konzultace vždy připravený. Provedl rešerši z relevantní podnikové normy a realizoval jednoduché webové rozhraní pro vizualizaci stavů ústředny. V práci chybí podrobné zdokumentování protokolu pro komunikaci mezi ústřednou a vizualizačním modulem, což sice není významná část zadání, ale je to zřetelný nedostatek, neboť mělo jít o relativně podstatnou část práce, do které student mohl vložit vlastní invenci a předvést své tvůrčí schopnosti. Zdrojové texty jsou poměrně jednoduché, z hlediska programování nešlo o nijak rozsáhlé zadání. Bohužel ani míra komentování zdrojových textu není nijak oslnivá, podobně vzhled vytvořených webových stránek lze označit za primitivní. Z formálního hlediska bylo zadání z převážné části splněno, proto práci hodnotím jako dostatečnou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 25/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
E
Body
57

Posudek oponenta

Bradáč, Zdeněk

Student se v rámci své diplomové práce zaměřil podle zadání na návrh modulu vzdáleného přístupu do zabezpečovací ústředny. V rámci své činnosti student realizoval programové vybavení mikrokontroléru, který využil právě pro konstrukci modulu vzdáleného přístupu. Tento modul umožňuje připojení k zabezpečovací ústředně přes komunikační rozhraní UART/RS232 a dále pro poskytování vzdáleného přístupu je vybaven komunikačním rozhraním Ethernet. Jako mikrokontrolér byl zvolen produkt firmy Rabbit Semiconductor, který je vybaven rozsáhlou podporou právě pro tvorbu aplikací s komunikací přes Ethernet. Formální zpracování práce je na dostatečné úrovni, bohužel práce obsahuje významné množství překlepů a chybných a zavádějících formulací a celkem gramatická úprava práce je na dost nízké úrovni. Celá práce se skládá cca z 50 stránek, přičemž prvních 28 stran je věnováno obecným popisům převzatým a přeformulovaným z velké části z technických podkladů a norem. Vlastní práce studenta je dokumentována od kapitoly č. 4 dokonce. Student ale ve vlastní práci nedostatečně popisuje svoji činnost danou zadáním. Některé části zadání nejsou v práci vůbec popsány, jako třeba návrh komunikačního protokolu mezi modulem a ústřednou. V podstatě student připojil k zakoupenému vývojovému kitu čtyři tlačítka a čtyři LED diody. Připojení modulu k zabezpečovací ústředně nebylo realizováno ani testováno, a tím nebyl odzkoušen ani otestován komunikační protokol, který měl být navržen. Zabezpečovací ústředna byla právě simulována přes připojená čtyři tlačítka a čtyři LED diody. Poslední činností studenta bylo vytvoření WWW stránek pro mikrokontrolér Rabbit včetně zprovoznění dodaných Ethernetových knihoven tak, aby bylo možné zobrazení stavu tlačítek a LED diod přes WWW stránky. Výsledkem práce studenta v oblasti vizualizace jsou však tristní WWW stránky skládající se z osmi bitmap, které se mění dle stavu digitálních vstupů/výstupů. Vlastní práce studenta tak, jak je prezentována v bakalářské práci je na hraně akceptovatelnosti. Dodaná dokumentace by zasluhovala výrazně více péče při zpracování a následné korekci. Gramatické zpracování je na dost nízké úrovni. Technické zpracování také postrádá některé běžné zvyklosti, jako jsou jednotky veličin v tabulkách atd. Přesto však doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce E 25/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 30830