GAŠPIERIK, A. Mobilní pracoviště pro měření úrovně signálu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Láčík, Jaroslav

Cílem práce byl návrh a realizace mobilního pracoviště pro měření úrovně signálu mobilních komunikačních systémů. Student pracoviště navrhl, realizoval a demonstroval jeho využití při měření úrovně signálu ve dlouhé chodbě. Domnívám se, že dílčí části pracoviště a jeho mechanická realizace mohli být realizovány s větší pečlivostí. Vlastní text práce obsahuje několik chyb a nepřesností. I přes uvedené výtky považuji zadání práce za splněné. Velmi kladně hodnotím přístup a aktivitu studenta při řešení své bakalářské práce.

Navrhovaná známka
C
Body
76

Posudek oponenta

Urbanec, Tomáš

Student se ve své bakalářské práci zabýval tématem praktických měření pokrytí budov vf signály. V úvodní části rozepsal typické představitele datových signálů a částečně i používaných antén. Dále zmínil klasifikaci modelů šíření podle velikosti buňky. Dále je stručně popsána simulace šíření vln v programu I-PROP. Z textu není zřejmé, zda byl modelován konkrétní interiér a zda lze výsledky srovnat s měřeními, které byly vykonány. Chybí zde vstupní parametry-kmitočet, výkon vysílače, fyzické rozměry oblasti atd. Následuje zbytečná kapitola o VF konektorech. Dále je popsána zvolená metoda měření vzdálenosti pomocí krokového motoru převzatá z literatury včetně měření, zde chybí jakýkoliv popis os. Následuje popis komunikace, vybráno je USB rozhraní s převodem na RS232. Pro napájení jsou vybrány dvě metody, z USB portu notebooku a z akumulátorů. Nepochopitelně je pro zvyšování napětí z akumulátorů na 5V vybrán DC/DC měnič, který k tomu není určen a není schopen pokrýt celý vstupní rozsah. U mechanické realizace je popsáno, že pro převod je použito ozubených kol z jízdního kola, ale počet zubů u krokového motoru není uveden, výpočet převodového poměru chybí. Je zde proveden výpočet počtu impulsů motoru na jednu otáčku kola vozíku platný pouze při převodu 1:1. Dále jsou popsány měřící antény a spektrální analyzátor. Následuje SW vybavení pro mikroprocesor a PC s uživatelským rozhraním. U mikroprocesoru je uvedeno, že se odesílá v každé situaci stejná zpráva "5". V uživatelském rozhraní je zobrazena ref. úroveň bez znaménka, což dělá chybu přes 70dB. Při popisu měření není uveden vysílací výkon generátoru. Praktická měření jsou v práci pouze tři. Srovnání měření tlačeného a taženého vozíku je ve dvou grafech, srovnání je tak velmi nepraktické. V práci je uvedeno, že měření bylo provedeno opakovaně, v textu však výsledky chybí. Celkově je práce členěna dost nešťastně, teoretické statě se prolínají s praktickým návrhem, objem studentovy vlastní práce je hodně rozptýlen.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 65767