KULOVANÁ, E. Molekulové modelování - struktura a vlastnosti katalyzátorů na bázi karbenů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Richtera, Lukáš

Studentka se v rámci řešení bakalářské práce musela seznámit s poměrně komplikovanou a především značně rozsáhlou problematikou molekulového modelování. Uvedeného úkolu se zhostila velmi dobře a s využitím programu ArgusLab a sofistikovanějšího GAMESSu získala řadu užitečných a přínosných výsledků týkajících se struktury a vlastností katalyzátorů na bázi karbenů. Výpočty získané pomocí programu ArgusLab jsou vhodné pro posouzení reaktivity těchto typů sloučenin a zároveň bude možné pokusit se o korelaci zjištěných energetických charakteristik katalyzátorů s jejich polymerační aktivitou. Dalším krokem založeným na uvedených poznatcích by pak mohla být i predikce aktivit dosud nezkoumaných katalyzátorů a navržení vhodnějších katalytických systémů. S využitím programu GAMESS byla v první fázi získána strukturní data, která byla porovnána s daty experimentálně zjištěnými. Takto získaná data byla využita k predikci vibračních spekter studovaných sloučenin. Náplní dalšího studia tak může být interpretace naměřených spekter s využitím spekter predikovaných a samozřejmě i predikce dalších významných spektrálních charakteristik (např. NMR spekter), využitelných při praktickém studiu těchto sloučenin. Ocenit je třeba aktivní přístup studentky a fakt, že práci vypracovala v anglickém jazyce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zmrzlý, Martin

Předložená bakalářská práce Evy Kulované je zpracována na velmi vysoké odborné úrovni. Autorka se zabývá karbeny s potenciálem katalytického využití v ring-opening polymeracích. Popis struktury je pojat z teoreticky velmi náročného hlediska obecné chemie těchto sloučenin a to ve smyslu energetického popisu a následně tvaru molekulových orbitalů v souvislosti s multiplicitou karbenového nevazebného páru a v souvislosti s indukčními a mezomerními efekty substituentů. Tuto část považuji za obzvláště zdařilou, neboť logicky uvádí celou práci, v niž jsou tvary molekul jedním z klíčových témat. Většina autorů prací obdobných témat se omezuje na hodnocení a predikce struktur s pomocí výpočtu minima hamiltoniánu energie, čímž se obvykle zcela vytratí chemická povaha zkoumaného problému. Ani tuto náročnou oblast však autorka rozhodně nezanedbala, spíše naopak, některé formulace z oboru kvantové mechaniky jsou uvedeny podle mého názoru až nadbytečně. Je to projevem jistě chvályhodné snahy o úplnost, s ohledem na téma a zejména vlastní výsledky práce jsou některá detailní odvození rozvedena příliš detailně a místy tak práci znepřehledňují. S ohledem na zmíněný obecně -chemický úvod se však čtenář i tak v textu neztrácí. Popis výpočetních procedur je velice detailní, získané výsledky jsou shrnuty přehledně. Autorka naráží při interpretaci na problematiku rozdílu popisu molekul v podobě izolované molekuly ve vakuu a jejího stavu v kondenzované fází. Poměrně trefně dokládá, že obdobný nesoulad teoretických a naměřených spekter (zejména v oblasti vysokých vlnočtů - skupinových vibrací) je popsán i v cizích publikovaných pracích. Interpretace výsledků je podána jasně a srozumitelně, jsou navržena možná řešení problémů a témata pro další práci. Práce je sepsána v anglickém jazyce na poměrně slušné formální úrovni, ačkoliv místy se objeví překlep, neobratná formulace (příliš dlouhá souvětí, špatný slovosled) nebo nevhodné synonymum. Místy chybí zavedení pojmu nebo zkratky. Obrázky jsou zařazeny vhodně, mají vysokou vypovídací hodnotu. Na straně 47 by bylo vhodné zařadit pod obrázek 32 (potenciálová mapa molekuly NC1) ještě obdobnou mapu, avšak pro sůl NC1H-Cl. S ohledem na celkovou úroveň práce je poněkud škoda obrázku 19 (str. 34). Zřejmě by pro autorku neměl být problém vytvořit tento obrázek s použitím grafů skutečné paraboly a Morseho potenciálu. Jak bylo uvedeno, předložená práce je po všech stránkách na velmi vysoké úrovni. Rozsahem, tématikou i kvalitou by patrně obstála i ve srovnání s pracemi diplomovými. Vyjmenované nedostatky jsou zcela okrajové a práci hodnotím stupněm A - výborně, s jasným doporučením k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 26095