NIKOLIC, P. Analýza životnosti bateriových zdrojů pro moduly internetu věcí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Burget, Radim

Jedná se o prakticky orientovanou práci, která vznikla i na základě spolupráce s externí společností Utilcell, se kterou VUT spolupracuje. Student po dobu práce proaktivně vyhledával možnosti, sám přicházel s řešeními a pracoval na problému samostatně. Práci průběžně konzultoval jak s vedoucím tak s externí společností. Součástí je návrh hardware, návrh software a ověřil přesnost simulace oproti praktickému nasazení. Podařilo se vytvořit nástroj, který svými parametry překonává existující nástroje. Autor práce není rodilý mluvčí, proto jsou některé věty formulovány méně obratně, rozhodnutí psát práci v českém jazyce ale naopak hodnotím pozitivně. Dosažené výsledky přesahují stav vědy a techniky. Zpětná vazba ze společnosti Utillcell je také velmi pozitivní. Hodnocení práce navrhuji A/93 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Posudek oponenta

Štůsek, Martin

Předkládaná bakalářská práce Predraga Nikolice se zabývá analýzou životnosti bateriových zdrojů pro moduly internetu věcí. V první části práce jsou popsány typy bateriových modulů společně s ukázkami základních kalkulátorů pro výpočet životnosti baterií. Praktická část je zaměřena na vytvoření pokročilé aplikace pro výpočet životnosti baterie společně s praktickými měřeními. Z hlediska zadání práce jsou splněny téměř všechny cíle práce, avšak úroveň prezentace výsledků je dle mého názoru nedostatečná. Výsledný vzorec pro výpočet životnosti baterie je pouze uveden v textu ale bez jakéhokoliv popisu parametrů. Poslední bod zadání, v němž by měly být navrženy metody pro prodloužení životnosti bateriových zdrojů není v práci diskutován vůbec. Celková forma práce působí spíše jako populárně naučný dokument, jenž nedosahuje úrovně nutné pro bakalářskou práci. Uvedený vývojový diagram v obrázku 12, by měl být součástí vytvořené aplikace, avšak ta v práci již není dále zmíněna. Také provedení experimentů s životností baterií je provedeno velmi nevhodně. Dle studenta má na životnost baterie největší vliv teplota, což je pravdivé tvrzení ale nedostatečné. U bezdrátových komunikačních modulů hraje velmi důležitou roli zejména úroveň signálu, tento fakt je v práci veden pouze jako vliv prostředí. Avšak u použité technologie NB-IoT (Narrowband Internet of Things) může změna v úrovni přijímaného signálu znamenat více než 30násobný rozdíl ve spotřebě energie. Není také jasné, zda je při měření životnosti baterie využito režimu spánku u modulu NB-IoT, který umožňuje výraznou redukci spotřeby energie. Práce dále obsahuje i faktické chyby, například tvrzení že technologie Wi-Fi je určena pro komunikaci na velké vzdálenosti. Také údaje o baterii LS 14500 nejsou pravdivé. Dle dokumentace je povolený špičkový proud až 250 mA, ne 5 až 150 mA jak uvádí práce. Po formální stránce je v práci velké množství překlepů a špatně použitých slov jež pak mohou měnit význam textu. Titulky obrázků také neobsahují oddělení návěští a tečku na konci věty. Titulní desky obsahují nadbytečné číslo „1“. Takových chyb je v práci však mnohem více. Na základě výše uvedených skutečností navrhuji známku E/55 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 141231