KOUTECKÝ, V. Konstrukční návrh platformy pro ruční kotoučovou pilu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Pavlík, Jan

Cílem předložené bakalářské práce je návrh platformy pro ruční kotoučovou pilu. Práce je vhodně a logicky rozčleněna do několika částí. Úvod je věnován základnímu rozdělení strojů pro dělení dřevěného materiálu. Na tuto část autor navazuje rešerší ručních kotoučových pil Narex a Protool, s kterými je primárně uvažováno pro zástavbu. Rešerše pokračuje popisem produktů podobného charakteru, které jsou dostupné na trhu. Další část práce je věnovaná dimenzování a kontrole základních prvků a uzlů konstrukce. Tyto jsou doplněny MKP analýzou konzoly, kdy by autor měl dbát více na to, aby zatížení korespondovalo s výsledky kapitoly 3.1. Závěrečná část se v dostatečné míře věnuje popisu konstrukce a detailů jednotlivých uzlů zařízení. Při návrhu měl být kladen větší důraz na přesností a to jak z důvodu obtížného seřizování polohy pily, tak i samotné konstrukce vodícího pravítka, které nebude poskytovat požadovanou přesnost a tuhost. Předložená výkresová dokumentace by rovněž zasloužila větší pozornost autora a to jak z hlediska formálních náležitostí, tak i kótování, tolerování, atd. Práci je možné přes zmíněné nedostatky doporučit k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pavlík, Josef

Cílem práce bylo zpracovat řešení platformy pro zabudování ruční kotoučové pily, přičemž výsledná sestava má sloužit jako náhrada stolové kotoučové pily. Práce má logické uspořádání a má celkem pěkné grafické řešení. Práci je však potřeba vytknout některé nedostatky: 1) Podle zadání měla být řešení co nejvíce univerzální, ale v této práci upínací systém řešen pouze pro okružní pily Narex a Protool (ten samí koncern). Pily jiných výrobců nejsou řešeny. 2) Podle zadání mělo bát navrženo více variant řešení a z nich mělo být jedno vybráno pro samotnou konstrukci. Práce však obsahuje pouze jednu variantu. 3) Výkresová dokumentace by mohla být zpracována s větší pečlivostí. 4) Z bezpečnostních důvodů by měl být na spodní straně stolu nějaký háček (nebo podobně), na který by bylo možné pověsit smotaný kabel od pily, aby se jen tak neválel po zemi, kde hrozí jeho poškození, zakopnutí o něj a podobně. 5) Kryt kotouče je aretován pouze přitažením šroubu na kulatinu. Taková aretace je nedostatečná. 6) Uchycení vodícího pravítka (kameny do neobrobeného válcovaného profilu) nezaručuje dostatečnou přesnost. 7) V práci je popřehazované číslování obrázků. 8) CD (které je součástí práce) není vlepené, ale pouze volně založené v práci. Hrozí jeho ztráta. 9) Práce neobsahuje kromě obrázků jedinou přímou citaci. Na práci s citacemi by bylo možné ještě zapracovat. I přes tyto nedostatky je práce způsobilá k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 92543