CHUDĚJ, T. Pavilón pro EXPO 2015 v Miláně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Student Tomáš Chuděj patří k těm, kteří o zadaných úkolech přemýšlejí do hloubky a hledají silný koncept pro svou tvorbu. Na naši školu přišel studovat magisterský stupeň studia a svou diplomovou prací své studium velmi důstojně zakončuje. Tak jak jsem ho za dobu jeho studií poznal, jde o velmi pracovitého člověka, který má profesionální přístup k architektonické tvorbě a jeho výstupy to dokládají. Cením si na něm i schopnost naslouchat při diskusích nad řešeným zadáním a reflektovat některé výtky v další práci. Ve své diplomové práci šel k samé podstatě hlavní myšlenky Expa v Miláně a svou expozici promyslel v první řadě z hlediska úspěšné prezentace toho, na co chce návštěvníky upozornit. Problémy s nesprávným stravováním a jeho dalekosáhlé důsledky od zemědělské prvovýroby zatěžující životní prostředí až po zdravotní problémy populace jsou jednoduše na poměrně malé ploše jeho pavilonu vtipnou formou a elegantně prezentovány, bez složitých zdělení a s ohledem na celý kontext výstavy a unaveného návštěvníka světové výstavy, který mnohdy jen pavilony prochází aniž je čímkoli jeho mysl zasažena. To se v pavilonu architekta Chuděje nestane. výborná páce na velmi dobré úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Bindr, Tomáš

Student nosné zvolené téma symetrického příjmu a výdaje energie v diplomové práci logicky rozvíjí. Od schématu vyjádření myšlenky, provozu až po expozici. Sympatické je, že se diplomová práce zabývá i obdobím po skončení EXPA. Naturalizací prostoru a recyklaci pavilónu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Masterplan areálu EXPA a prostorové regulativy byly vytvořeny ateliérem Herzog a de Meuron. Student tyto regulativy ve své práci respektuje. Areál tvoří dvě osy komunikací cardo a decumanus a je obehnaný splavným kanálem. Student orientuje výstavní pavilón na decumanus, otázkou je proč nevyužívá potenciálu splavného kanálu v sousedství pavilónu, nereaguje na něj.
Architektonické řešení A Jednoduchá, střízlivá forma s přiznaným nosným rastrem dřevěné konstrukce s prostřídanou dřevěnou výplní a ocelovými sítěmi s možnosti stínění plátěnými roletami – proměnlivost fasád v závislosti na denním období. Nespektakulární adekvátnost formy zajišťuje nekonkurování vlastní expozici. Velmi zajímavé a inovativní je libreto expozice založené na symetrickém příjmu a výdeji energie. Způsob expozice je predikován na vybraných prezentačních exponátech.
Provozní řešení A Už v prostorovém konceptu , který je dispozičně dopracovaný, student ukazuje jednoduchou myšlenku cesty skrze pavilón. Návštěvník nejdříve musí při prohlídce expozice vydat energii, aby ji na závěr mohl doplnit v restauraci - bezvadné. Expozice je rozdělena na interiérovou a exteriérovou. Je škoda, že exteriérová expozice není pokračováním, respektive součásti cesty interiérové. Tímto je jednoduchá a jednotící myšlenka oslabena.
Technicko konstrukční řešení B Použití rozebíratelné dřevěné konstrukce je pro výstavní pavilón adekvátní. Pozitivní myšlenkou je recyklace pavilónu na místě. Student predikuje na vybraných reprezentantech Milána její další využití. Konstrukční detaily se omezují na styčníky dřevěných prvků. Očekával bych větší rozpracovanost.
Formální úroveň A Grafické zpracování je na vysoké úrovni s dobrou vypovídající schopností.
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 70795