TOBKOVÁ, L. Zhodnocení výskytu musk sloučenin ve vodním ekosystému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

Předložená bakalářská práce je teoretického charakteru a byla zaměřena na problematiku biologicky aktivních látek typu syntetických vonných látek. Studentka pro její sepsání prostudovala dostatek literatury, která jí umožnila vypracovat ucelený text na vysoké odborné úrovni. V práci charakterizovala tuto novou skupinu environmentálních kontaminantů a popsala základní fyzikálně chemické a environmentální vlastnosti některých specifických syntetických musk sloučenin ze skupiny lineárních musk sloučenin. Kromě toho popsala některé metody z oblasti preanalytického i analytického stanovení, které se nejčastěji používají při stanovení těchto analytů. Těmto látkám by se chtěla věnovat v budoucnosti a zpracovat na toto téma diplomovou práci. Proto mohu konstatovat, že byl vypracován text, v rámci jehož zpracování studentka prokázala, že je schopna pracovat s literaturou a vytvořit hodnotnou rešerši. Práce splňuje kritéria stanovená pro bakalářské práce na FCH VUT v Brně, hodnotím ji stupněm "A" a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zouhar, Libor

Předložená bakalářská práce je teoretického charakteru a zabývá se problematikou syntetických musk sloučenin, konkrétně jejich historií, vlastnostmi a způsobem analytického stanovení. Práce je sepsána na 60 stranách a obsahuje správné logické členění všech kapitol, které poměrně důkladně shrnují celou problematiku musk sloučenin. V práci autorka využila 80 citovaných zdrojů, z nichž je řada cizojazyčných. Údaje z těchto podkladů byly zpracovány pečlivě a promyšleně; stylisticky a celkovým dojmem je práce na velmi dobré úrovni. Velmi pěkně je zpracována historie vůní i jejich rozdělení. Úroveň jazykového zpracování je rovněž celkově v pořádku, přesto práce obsahuje některé drobné chyby (př. chybějící čárky) a prohřešky proti typografickým pravidlům (např. °C i jiné jednotky se píší od čísla odděleny nedělitelnou mezerou, což není vždy respektováno). Při uvádění číselného rozmezí by bylo vhodnější spojovník nahradit pomlčkou oddělenou od čísel nedělitelnými mezerami. Koncentrace je lépe uvádět ve tvaru např. "nanogram krát litr na méně prvou", ne s lomítkem. Stránka s abstrakty by měla mít již číslo 3, nikoliv 1. V obsahu by měla být do číslování zahrnuta i kapitola "Teoretická část". U delších kapitol je vhodnější uvádět příslušné citace postupně k jednotlivým odstavcům / studiím. K obsahu práce mám následující připomínky: Kap. 6.1.2: oficiální zkratka traseolidu je ATII. Kap. 6.2.1.1: výsledky studie (citace č. 39) jsou nepřesně interpretovány – uvedené koncentrace analytů v odpadní vodě nejsou maximální, ale průměrné; musk ambrette a musk xylen v přečištěné odpadní vodě detekovány byly, pouze jejich průměrná koncentrace byla pod mezí stanovitelnosti. Kap. 6.3.3: mezi endokrinní disruptory není řazen jen tonalid, ale i ostatní látky ze skupiny nitromusk a polycyklických musk sloučenin. Kap. 6.4: jednotka tlaku mm Hg se již nepoužívá (nejde o jednotku SI) – vhodné by bylo převedení na jednotku Pa. Kap. 7.1: plastové lahve se pro odběr vzorků používají výjimečně. Kap. 7.4: v rámci výčtu extrakčních technik by bylo vhodné uvedení i konkrétních rozpouštědel, příp. typů SPME vláken použitelných pro izolaci musk sloučenin. Kap. 7.6.1.3: dnes se již téměr výhradně používají kapilární kolony z křemene potaženého ochrannou vrstvou polyimidu. Vnitřní průměr kapilárních kolon může být i menší než uváděná hodnota 0,2 mm. Vrstva stacionární fáze vzácně překračuje hodnotu 5 mikrometrů. Bylo by vhodné uvedení konkrétních typů kapilárních kolon (stacionárních fází) použitelných pro separaci musk sloučenin. Kap. 7.6.1.4: kromě kolony a injektoru je obecně nutné termostatovat i detektor. Kap. 7.6.2: MS není technika separační, ale spektrometrická. Výše uvedené připomínky nesnižují pozitiva dané práce, spíše uvádí náměty pro zlepšení v další odborné tvorbě. Závěrem lze konstatovat, že autorka splnila všechny požadavky zadání, a proto předloženou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení výborně / A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 58575