VITEK, V. Budicí obvody výkonového tranzistoru SiC MOSFET [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Procházka, Petr

Student se v bakalářské práci zabýval budicími obvody výkonových SiC MOSFET tranzistorů. V rámci práce se seznámil s problematikou buzení těchto tranzistorů a také s budičem, který byl pro spínání těchto tranzistorů na UVEE vyvinut. V praktické části se pak věnoval osazení a oživení již zmíněného budiče. Během řešení přistupoval k práci velmi zodpovědně a aktivně. U studenta oceňuji především píli a ochotu, se kterou přistupoval k řešení práce.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Vorel, Pavel

Hodnocená bakalářská práce se zabývá rozborem problematiky budičů pro spínací tranzistory SiC MOSFET, dále rozborem konkrétního zapojení budiče, realizací tohoto zapojení a popisem provedených kontrolních měření pro ověření funkčnosti. Členění práce je logické, návaznost jednotlivých kapitol i jejich vlastní obsah dokumentují, že autor práce skutečně pronikal do problematiky budičů, čímž také plnil první bod zadání práce. V rozsáhlých teoretických kapitolách (od začátku práce do str. 33) autor sice hojně čerpal z literatury, avšak nelze mu to vyčítat, protože se s novou problematikou teprve od základu seznamoval. Nejcennějším jádrem jeho práce je zbývajících 15 stran. Zde je uveden popis realizovaného budiče, jsou zde popsány důležité teoretické souvislosti týkající se minimalizace rozptylu budicího transformátorku a další informace. Je zde také kompletní dokumentace zhotoveného budiče (osazovací plány, navíjecí předpis, rozpiska součástek). Na závěr jsou uvedeny důležité oscilogramy (se stručným popisem) dokumentující správnou činnost oživeného zapojení. S autorem práce jsem se setkal opakovaně již v průběhu řešení (v laboratoři, na konzultacích) a proto mohu konstatovat, že pracoval velmi svědomitě a pečlivě. K dokonalému pochopení obvodů budiče mu bohužel chyběly některé znalosti z oblasti elektronických obvodů, to však není v bakalářském studiu nezvyklé. K práci mám některé připomínky. V textu se občas vyskytují nepřesné formulace, např. na str. 22 při popisu Obr. 2.6. se mluví o potřebě pomalého zapnutí, spíše tam jde o potřebu rychlého vypnutí. V rovnici (2.1) chybí výraz 1/2. Na str. 28 se mluví o sledovači složeném z tranzistoru Q8 a diody D1, přitom zapojení sledovače diodu z principu neobsahuje, na str. 33 je výraz inventor místo invertor. V práci je ještě několik podobných chyb. Všechny sice plynou z nedostatku vstupních znalostí, autor však na druhé straně vyvinul velkou píli a i přes uvedené nedostatky má práce dobrou úroveň. O pečlivosti i po stránce formální a o celkovém svědomitém přístupu svědčí i zdánlivý detail - tisk práce na kvalitnější papír. Na základě uvedeného hodnocení jednoznačně doporučuji práci k obhajobě. V Brně, dne 11.6.2013 Pavel Vorel

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 67318