HERČÍK, T. Svařitelnost kobaltových slitin hybridní metodou Laser-TIG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Marian

Předložená práce s názvem " Svařitelnost kobaltových slitin hybridní metodou Laser-TIG " se zabývá nekonvenčním hybridním svařováním nekonvenčního a ne zcela těmito metodami svařování vyzkoušeného materiálu kobaltové slitiny. Hlavním cílem bylo vyzkoušet a ověřit vhodnost této kobaltové slitiny ke svařování, vyhodnotit provedené zkoušky kvality svarů, případně zohlednit výsledky ve změně procesních parametrů hybridního svařování. Práce je rozdělena do 5 kapitol. Po úvodním rozboru zadání, vlastností kobaltu a kobaltových slitin s očekávaným odhadem vyšší ceny (spotřeby) těchto slitin a nutných hledání možných úspor ve všech odvětvích průmyslu. Dle mého názoru je úvaha o využití nekonvenčních technologií svařování bez přídavných materiálů možná cesta správným směrem. Následuje literární rešerše vhodných konvenčních i nekonvenčních metod svařování pro kobaltové slitiny, včetně popisu problematiky svařitelnosti a možností výskytu vad a jejich určení destruktivními zkouškami realizovanými v experimentální části práce. V experimentální části student popisuje zhotovení jednotlivých svařených vzorků, včetně popisu zařízení a parametrů svařování a následné vlastní vyhodnocení jednotlivých praktických experimentů, kterých se v rámci možností a nastalé situace osobně účastnil. Závěry jednotlivých experimentů jsou sepsány koncem každé dílčí podkapitoly a vše podstatné je shrnuto v závěru i s možnostmi, jak se ubírat při zvažování dalších možných hybridních technologií svařování. V práci jsem neobjevil žádné formální nedostatky. Snímky z 3D laserového konfokálního mikroskopu jsou obzvláště zajímavé, možná ke škodě k velmi zajímavé řešené problematice a množství svařovaných a vyhodnocovaných vzorků, že nebylo provedeno vyhodnocení povrchového reliéfu. EDS analýza nad mé očekávání u prvního bez předehřevu svařovaného vzorku neprokázala ochuzení struktury o Cr, proto nebylo následně hodnoceno. Očekává se bohužel totéž i u ostatních svařovaných vzorků. V další části vývoje a výzkumu svařitelnosti kobaltových slitin bych s ohledem na vlivy předehřevu, i s ohledem na v této práci zkoumanou mikrostrukturu, bych dle mého názoru doporučil věnovat se rovněž důsledkům zbytkového pnutí po svařování jednotlivými technologiemi vhodnými pro kobaltové slitiny. Autor práce se o problematiku svařování kobaltových slitin aktivně zajímal již od třetího ročníku svého studia, tuto problematiku řešil již ve své bakalářské práci. Práce jako celek je sepsána na vysoké odborné úrovni i cíle práce byly splněny proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mrňa, Libor

Předložená práce s názvem „Svařitelnost kobaltových slitin hybridní metodou Laser-TIG“ se zabývá problematikou svařování Stelitu 6B nekonvenčními vysokoenergetickými metodami. Cílem této práce posouzení svarů v dané slitině z hlediska makro a mikrostruktury a rozložení prvků ve svaru. Práce je rozdělena do 6 kapitol. Úvod obsahuje rešerši různých typů kobaltových slitin a jejich použití v technické praxi. V kapitole 3.3 nepovažuji za vhodné sloučení popisu hybridních svařovacích metod s popisem jednotlivých typů průmyslových laserů. Kladně hodnotím v kapitole 4 popis svarových vad souvisejících přímo s kobaltovými slitinami. Podrobný popis funkce laserového konfokálního mikroskopu nemá souvislost s vyhodnocováním mikrostruktury v experimentální části. Následuje experimentální část obsahující popis experimentálních aparatur, průběh experimentu a procesní parametry. Hodnocení mikrostruktury svaru je velmi podrobné. Kladně lze též hodnotit využití chemické liniové analýzy EDX. Vzhledem k povaze práce není uvedeno technicko ekonomické zhodnocení. V závěru jsou zevrubně diskutovány dosažené výsledky. Konstatuji, že stanovené cíle práce lze považovat za splněné. Po formální stránce až na výše uvedené komentáře nemá práce výraznějších nedostatků, proto ji celkově doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 121509